Para Para Para

Hemen herkesin olduğu gibi benim de odak noktamın en kıymetli, kontrastı en yüksek ve en HD yerinde parasal mevzular var.

Bir kaç satır bir şeyler yazmak için notlarıma baktığımda, aslında bu konuda zorlanmamızın en büyük sebebi kendini ele verdi. Evet, para konusunda beceriksiz olmanın sırrını açıklıyorum! Tek sebep: PARA… 🙂

Evet komik ama şaka yapmıyorum. Tüm sorun paraya odaklanıyor olmakmış. Çıkar şu parayı aklından 🙂 .

 

Zenginlik utangaç ve çekingendir. Bir şeyin onu çekmesi gerekmektedir.

İlk farkındalığı burada oluşturmak gerekiyor. Sürekli paraya odaklanmakta olmana rağmen aslında istediğin paranın kendisi değil. Para dediğin şey semboller ile belirli bir anlam kazanmış olan kağıt parçalarından başka bir şey değil. Dolayısı ile senin asıl istediğin paranın kendisi değil, onunla yapabileceklerin.

Bu farkındalığa ulaştığında zenginlik kavramının anlamı daha doğru olarak karşına çıkıyor. Bizler istedikleri doğrultusunda hareket eden, eylemlerini arzularına göre düzenleyebilen yaratıklarız.

İşte zenginliğin çağrılması, çekilmesi dediğim şey hayallerin ve arzularına olan yoğunluğun ile ortaya çıkan bir olgu. Kısaca; araba almak için para biriktirmeye odaklanırsan biriktiremezsin, ama o arabayı çok istersen o parayı da bulursun. Yani senin imgelemini birikmesi gereken kağıt parçaları dolduruyorsa sürekli çeşitli aksilikler çıkar o kağıtlar bir türlü birikmez. Ama sen o araba ile çıkacağın yolculukları, o direksiyonun başına geçtiğinde hissedeceğin mutluluğu ya da aile bireylerinin mutluluğundan duyacağın gururu hayal ediyorsan, koşa koşa sana gelecektir.

 

Tasarruf en kuvvetli kalendir. Kazandıklarından bir kısmını her zaman biriktir.

İşte sana gayet net ve açık bir zengin olma formülü. Her ne kaynağı araştırırsan araştır karşına çıkacak birinci tavsiye tasarruf olacak. Biriktir, belirli bir oranda her kazancından bir kenara ayır ve biriktir.

Bu birikim bundan sonra hiçbir zaman param “yok” cümlesini kuramayacaksın demektir. Yok diyemezsen var demektir. Ve bir süre sonra var demeye alışır, varlık bilincini güçlendirmiş olursun.

Sonrası çorap söküğü gibi gelmeye başlar zaten. Umulmadık yerden gelen paralar, hediyeler, kolayca kazanılan işler, v.s.

 

Para parayı kazandırır söylemi tembellerin işidir. Parayı kazandıran fikir ve plandır.

Bu san inandırıcı gelmediyse bir saksıya para dikmeyi dene. Güzelce ve aksatmadan her gün sula. Bakalım paradan para çıkacak mı? 🙂 … Çıkmayacak… Tüh! Keşke söylemeseydim de bi’ deneseydin 🙂 .

Para kazandıran şey para olsaydı son yüzyılın zenginlerinin sadece Asya ve Ortadoğu’daki zenginlerden çıkması gerekirdi. Ama ikimizin de çok iyi bildiği gibi, her sohbet arasında ağzımıza pelesenk ettiğimiz dünyayı yöneten amcaların çoğu Amerika’dan.

Çünkü gündeliğimizin vazgeçilmezi haline gelmiş olan hemen tüm yeni fikirlerin menşei Amerika. Bu sayede de hepsini bize sattılar ve satmaya devam ediyorlar ve zengin olan onlar.

Öylesine sağlam bir fikrim yok falan deme asla. Herkes dahi olacak diye bir şart yok. Hem emin ol herkes dahi olsaydı sadece sıradan fikirler çok satar olurdu.

Becerebildiğini ve iyi olduğunu düşündüğün bir şeyler mutlaka vardır. Bu iş ya da disiplinin seni heyecanlandırıyor olması da önemli tabii ki. O zaman ona karar ver ve çalışmaya başla. Başarı kaçınılmaz merak etme. Sadece her gün bir adım, hiç durmadan, hep ileri… (Yapıştırdım mottoyu 😀 )

 

Para tek başına hareket edemez, düşünemez ve konuşamaz. Ama onu arzu edenin kendisini çağırdığını duyar.

Evet, yanlış duymadın, paranın kulakları var. Burada bilmen gereken o kulaklar sesleri ve sözcükleri duymaz. Duyduğu şey duygularındır.

Bu genel geçer bir durum ve aslında bildiğin her şey için geçerli. Kulağa mucizevi bir şeymiş gibi gelse de tüm hayatının bu şekilde çalıştığını anlamak çok zor değil.

Hangi iş ile yoğun olarak ilgileniyorsan o konuda ilerlemen ve o konu ile ilgili fırsat ve haberlerin sana gelmesi çok normal bir durum. Şaşılacak bir şey yok aslına bakarsan.

Örneğin antika meraklısı biri olduğunu düşünelim. Antikaları biriktiriyorsun, onlar ile ilgileniyorsun, onların anlamları ve tarihleri hakkında bir çok bilgiye sahipsin. Ve tabii ki çevrendeki insanlar ile de bu konularda bol bol konuşuyorsun. Onlar da antikalar hususunda merak ettikleri ya da ilgi duydukları şeyleri seninle paylaşıyor veya danışıyorlar.

Gelelim konunun matematiğine. Şimdi cep telefonunun kişiler listesine bakarsan yakından tanıdığını söyleyebileceğin en az 100 kişi vardır. O yüz kişinin de aynı şekilde yakından tanıdığını söyleyebileceği en az 100 kişi vardır.

100 X 100 = 10.000

Ve tabii ki onlarında aynı şekilde yakından tanıdığını söyleyebileceği en az 100 kişi vardır.

10.000 X 100 = 1.000.000

BİR MİLYON… Farkındaysan sadece tanıdıklarının tanıdıklarından yola çıkarak bir milyon kişiye kadar konu ile ilgilendiğini bilmesi pek muhtemel büyük bir çevreye ulaşmış olduk. Sen gerçekten antika işi ile severek, bu konuda çevreni ikna edecek bir samimiyet ve arzu ile, ve de bugün beves edip yarın bırakmadan istikrar ile ilgilenirsen, bahsettiğim bu bir milyon kişiden herhangi birinde bulunan antikanın haberi ya da kendisinin sana ulaşması çok zor bir şey midir? Bence değil. Hem unutma ki; Evren yaratıldığı andan beri kablosuz iletişim kullanıyor 🙂 .

” Farkındaysan Stephen Hawking gibi adamım. Çekim yasasını matematiğe döktüm az önce. Kıymetimi bil artık. 😀 “

 

Hem yoksulluk hem de zenginlik inancın sonucudur.

Bir rivayete göre Mark Twain söylemiş. Başka bir rivayete göre Ford söylemiş.

Başka bir rivayete göre, ikisi de ozanmış, ara sıra sazı ellerine alıp atışırlarmış karşılıklı :). 

Neyse, cümle şu: “Başarabileceğinize mi inanıyorsunuz? Evet, haklısınız. Başaramayacağınıza mı inanıyorsunuz? Evet, haklısınız.” E, ben de bi’ şey söylemeyeyim artık. Ya da dur söyleyeyim, neyim eksik?: İnancın, zenginliği elde etmenin ve artırmanın başlangıç noktasıdır.”

Nerede benim sazım? 🙂

 

Mutlu olmak parayı hayatına çekmenin en hızlı yoludur.

Evet, cemaat-i müslimin, para üzerinden hayatın anlamlarına yürüdüğümüz sohbetimizin sonuna geliyoruz artık 🙂

Mutlu olmak konusunu kendi içinde pek abartma. Bahsettiğim şey bir “heyyooo” ya da “yuppii” durumu değil. Bu kadar coşkulu da hissedebilirsin tabii ki sorun değil, hatta sevindirici, ama zorlamana gerek yok.

Burada vermek istediği anahtar kelime kendini iyi hissetmek. Her ne yapıyorsan, her ne için çabalıyorsan dikkat etmen gereken bu. Eğer kendini iyi hissediyorsan bir şeyler yolunda gidiyor demektir. DEVAM ET!

Kendini iyi hissetmeyi sürdürdüğün sürece bazı sorunların kendiliğinden çözüldüğünü, bazılarının ortadan kalktığını, bir çok zor sandığın eylemin çok kolay ve hızlı gerçekleştirilebileceğini göreceksin.

 

Tüm başarıları, bütün kazanılmış zenginlikleri elde edenler her şeye bir fikirle başladılar.

Son olarak fikir konusuna dönerek konuşmayı tamamlamak istedim. lafı çok uzatmayacağım. Sadece bir örnek vermek ve bunun hakkında düşünmeni istiyorum.

Seni mutlu eden, bildiğin, sevdiğin ve anladığın bir işi seç aklından. Şunu yaparak para kazansam çok mutlu olurum dediğin şeyden bahsediyorum.

Diyelim ki benim bir zaman makinem var ve seni bundan 5 yıl sonrasına götürdüm. O işi yaparak zengin ve mutlu olduğun bir geleceğe. Çok keyiflisin, çok mutlusun. Paran cebinde, sevdiklerin yanında, mutlu olduğun iş ile ilgili saygın bir çevren var… Daha önce hiç olmadığın kadar sevgi ve özgüven dolusun.

Evet, soruyorum; seni tam da tarif ettiğim gibi kendi gözlerinle görebileceğin bir geleceğe götürsem elinden geleni yapar mısın seni mutlu edecek o iş için?

Cevabın “Evet” ise, az önce yaptım zaten. Götürdüm ve şimdi tekrar buradasın. Hiç vakit kaybetme, hemen başla.

Unutma; her gün bir adım, hiç durmadan, hep ileri…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s