BÖÖÖ!

Bööö! Korkutabildim mi seni? 🙂 Benden korkmadığın gibi hiçbir şeyden korkmana gerek yok. Çünkü korkacak hiçbir şey yok. Çünkü korku diye bir şey yok!

 

Zorluklar iyidir, onları kullan.

Çoğu zaman bunlar neden benim başıma geliyor bunlar dediğin zamanlar oluyor biliyorum. İşte cevabı: Şimdi bir şeyleri değiştirme zamanı. Yanlış ya da eksik olan bir şeyler vardır ki başına hoşnut olmadığın durumlar gelmiş demektir. Bu hoşnutsuzlukların sana bir şeyleri düzeltmen ve bundan sonraki hayatını daha iyi hale getirebilmen için verilen kutlu uyarılar. Hayıflanmayı bırakır bunlar ile ilgilenirsen bu hediyelerin hakkını verebilirsin. Şimdi onları kullan, değerlendir, düzelt ve gelişim sürecinde bir adım daha yukarı çıkar kendini.

 

Kendi hakkında ne düşünüyorsun?

İşte tam da O’sun. Dolayısı ile kendini vezir eden de rezil eden de sendin. Kendine biçtiğin değerin ve inancın konusunda tüm sonuçları sen yaratıyorsun. Olmuş bitmiş yani değiştiremeyeceğin ya da olması muhtemel yani aslında olmamış tüm kaygıların konusunda sorumlu olan sensin. Daha önce böyle olmuştu yine aynısı olur dersen evet olur, haklısın. Piyasalar bozuk, ülkenin durumu şöyle de böyle de yine olmayacak dersen, evet haklısın olmayacak. Başarı dediğin şey kişisel seçimlerin bir sonucudur. Sen kendini nasıl tanımlıyorsan tamamen O’sun. Şimdi bu anksiyete bozukluğunu bir kenara bırak ve kendinin hakkını ver.

 

Hayal gücünü korku ve kaygıların için değil, ilham ve önsezi için kullan.

Senin peri sandığın ilham ve önsezi her gün yüzlerce defa yanından hem de çok yakınından geçip duruyor. Onu yakalayabilmek için tek aracın hayal gücün. Sen ise bu en önemli özelliğini korkuların için harcıyorsun. Ne düşlersen bundan sonraki hayatın için onun hayalini kur. Hülyalara dal demiyorum. Buna gerçekten vakit ayır ve en detaylı biçimde, içinde kendini de resmederek olmak istediğin seni, yaşamak istediğin hayatı canlandır sürekli zihninde. Sadece bunu bile düzenli olarak yapsan fırsatların, mucizelerin, fikirlerin kendiliğinden nasıl da ayağına kadar geldiğine şaşıracaksın. Zor bir şey istemiyorum senden, sevdiğin bir müziği al kulaklarına, gözlerini kapat, istediğin hayatı tüm detaylarını tek tek görerek hayal et. Sonra gerçek olacak, SÖZ!

 

Korku diye bir şey yok

Az önce söz verdiğim gelecek hayallerin gibi korkuların için de söz verebilirim. Neyden korkuyorsan başına gelecek. Hepsini bir bir yaşayacaksın. Her birini tecrübe edeceksin. Bunu daha önce mutlaka deneyimlemişsindir zaten. Korktukların daha önce de başına geldi ama sen de biliyorsun ki hiçbiri senin korktuğun kadar olmadı. Bir şekilde geçti, bitti ya da çözümlendi. Onları sanki ölecekmiş, hayatını sonlandırabilecekmiş gibi büyüten sendin. Neyi beslersen o büyüyecek ve gerçek olacak. Buna sen karar vereceksin; hayallerin mi? korkuların mı?

 

Israrsı ol! Bunalt Hayatı 🙂

Yeterince aradığın her şeyi bulacaksın. Yeterince çaldığın kapı mutlaka açılacak. Yeterince istediğin her şeye sahip olacaksın. Sadece ısrarcı ol. İstemekten, hayal etmekten, arzularından tek bir gün bile vazgeçme. Hayat verecek, ikinci bir seçenek yok. Şimdiye kadar ısrar eden herkese verdi. Sana da verecek.

 

Önce OL! Yapman gereken sana gelecek

Sürekli hayal etmenden ve istemenden bahsettiğim için kendini o koltuğa hapsedip kalma.

Şampiyon olmak için önce şampiyon gibi davranmalısın.

Her ne konuda her ne istiyorsan şunu düşün: Gerçekleştiğinde nasıl biri olacağım? Mesleğinde başarılı mı olmak istiyorsun, çok kazanan ve çok aranan biri? Bence çok başarılı biri olmuş olsan masan tertemiz ve düzenli olur mesela. Senin masan öyle mi? Değilse öyle OL! Güzel giyinirsin bence, temiz, gündelik ve gıcır. Öyle misin? Öyle OL! Konuşman düzgün, yerinde nüktedan ve doğru dil bilgisi ile olur başarılı olduğunda bana göre. Nasıl konuşuyorsun? Öyle OL! Disiplinli, istikrarlı ve dürüst biri olarak tanırsın çevrende. Seni nasıl tanıyorlar? Öyle OL!

Önce OLduğun zaman neler yapman gerekir, nasıl ilerlemen gerekir, bunlar hepsi kendisi sana gelecek. Mucizevi bir dünyada yaşıyoruz, önce sen OL! Gerisi senin için OLdurulacak. Yeter ki sen OL!

 

Yaşasın her şey ters gidiyor

Sakın şaşırma. İşlerin ters gitmesi o kadar kötü bir şey değildir her zaman. Eğer ters giden bir şeyler varsa, eğer başarısız olduğunu düşünüyorsan hele bir de çok sıkıntılı bir duruma girdiysen çok daha büyük bir mükafatın yola çıktığına emin olabilirsin. Bu ille de pozitif düşünme hastalığı ya da çok bilinen ismi ile Polyanna oyunu değil. Seni rahatsız eden durum eğer ona sahip çıkar ve ilgilenirsen kendisinden çok daha büyük bir başarının başlangıcıdır sadece. Burada tek yapman gereken bu negatif durumun sana ait olduğunu tam anlamı ile kabullenmen ve çözüm için gerekenleri yapman.

Eğer borçların ise başına gelen şu andakinden çok daha fazla kazanmanın yolunu bulacaksın demektir. Borçlarını ödediğinde artık yaşam standardı yükselmiş biri olacaksın, sevinebilirsin. Eğer hastalık ise başına gelen daha sağlıklı ve dirençli biri olmanın yolunu bulacaksın demektir. Hastalığından kurtulduğunda sapasağlam biri olarak aktivite kaliteni artırmış olarak hayatına devam edeceksin, sevinebilirsin. İlişkisel bir çıkmaz ise başına gelen çok daha iyi ve belki de daha doğru bir ilişkinin yolu açılmış demektir. Bunu çözdüğünde çok daha mutlu ve esenlik içinde biri olacaksın, sevinebilirsin.

 

Edep, başkasını mutlu etmek için kendine olan sevginden vazgeçmen değildir.

Saygılı olmak konusunda bu yanlış anlaşılmadan uzak dur lütfen. Saygılı olman başkaları için kendi hayatını istediğin gibi yaşamana engel olmalarına izin vermek değildir hiçbir zaman. Sen hedeflerine her şeye ve herkese rağmen koşacaksın.

Hiç kimseyi kendinden çok sevme, kendinden çok değerli bulma. Sen kendini sevdikçe başkalarını sevebilir, kendini mutlu ettikçe başkalarına mutluluk verebilirsin. Bu kendini beğenme hali bir bencillik değil “farkındalık” halidir.

 

Hedeflerin kesin ve sıralı olsun. Birini başar ve sonra diğerine geç

Korkularına ayıracağın vakit ve enerjini bir liste yapmak için harca. Bu muhtemelen hayatının en büyük yatırımı olacak. Sonra o listeye sadık kalarak, öncelikle o listeye sadık kalmaktan başka hiçbir şey düşünmeyerek, hiçbir şeyi o listeden önceye koymayarak ve asla ama asla aksatmayarak o listede yapman gerekenleri yap. Tüm fırsatlar kendi kendine oluşacak.

Güvenebileceğin tek fırsat kendi yarattığın fırsattır.

İstikrar ve kararlılık ile devam ettiğinde artık sen de hayata ve zorluklara şöyle seslenebilirsin:

BÖÖÖ!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s