ŞakŞakçı

Ne olacak bu iş dünyasının hali 🙂

Dalkavukların ve menfaatlari doğrultusunda (şaşılacak şekilde) çok hızlı karakter değiştirenlerin önlenemez yükselişi… önlenemiyor 🙂 Durduramıyoruz efendim, yükseliyorlar ve her yerdeler 🙂

 

Şakşakçılık müessesesi

Ben de ilk duyduğumda çok şaşırmıştım ama böyle bir iş kolu (yanılmıyorsam) 1800’ler Fransa’sında gerçekten varmış. Bu zat-ı şahaneler belirli cemiyetlerde bazen alkış, bazen ağıt, kimi zaman iltifat kimi zaman ağlamak şeklinde para karşılığı görevlerini yerine getiriyorlarmış.

Hayır, bu nasıl bir kariyerdir Allah aşkına:

“- Mesleğiniz nedir acaba?”

“- Şakşakçıyım ben. Evet, ben O’yum.”

Rica ediyorum bunlardan biri olma. “Asla!” diyebilirsin ama zaman zaman sahip oldukları imkanlar ve konumları cezbedebilir, kendini kaptırma 🙂 .

 

HAYIR!

İşte (ve de iş de) dünyanın en önemli ve kıymetli kelimelerinden biri… Şu ana kadar yaptığın, tamamlayarak gurur duyduğun bir çok işin olmuştur. Bu çok güzel bir şey. Ama lütfen yapmayarak ve hayır diyerek de gurur duyduğun şeyler olsun bu hayatta.

  • İnanmadığın, doğru olmadığını veya işe yaramaz olduğunu bildiğin, patron istiyor diye yapmadığın şeyler olsun mesela.
  • Ya da uyarıldığın, eleştirildiğin ama seni sen yapan, vazgeçmediğin özelliklerin olsun. Seni tarif ederken, anlatırlarken bir kaç alamet-i farika olsun sana dair.
  • Dostların olsun mesela, iş uğruna, kariyer uğruna satmayacağın ve arkasına duracağın.
  • Ve meslek onurun olsun. Bile bile yanlış iş yapmayacağın, işgüzarların sana işini öğretmesine izin vermeyeceğin. Egoist olmakla, aykırı olmakla, dik başlı, laf dinlemez, dediğim dedik, kaprisli olmakla suçlanabileceğin bir meslek onurun olsun.

UYARI! UYARI! UYARI!

Bu saydıklarım ve benzeri davranışlar (özellikle) ücretli bir çalışan için yüksek dozda kovulma riski ihtiva eder. Yan etkilerinin neler olacağı tahmin bile edilemez. Sorumluluk kabul etmediğimi bildirmek isterim. 🙂

 

CESARETİN VARSA! PAÇAN SIKIYORSA! GÖTÜN YİYORSA!

Bu saydıklarım ve benzeri davranışlar (hemen hemen) herkes için limitsiz boyutlarda yenilikçilik, mutluluk, öz güven ve insanlık ihtiva eder. Zırnık yan etkisi yoktur. Tüm teşekkürleri memnuniyetle kabul ederim. 🙂

 

Tahmini yetkili

İş dünyasında kariyer ve terfi konularının aslında çok basit olduğunu benim kadar sen de ok iyi biliyorsun. Burada dikkat etmen ve bozmaman gereken tek kural söz dinlemek.  Sana söyleneni söylendiği gibi yap yeter. Biraz robot gibi yani.

Fakat bunun dezavantajı aksi durumlar ve kriz anlarında kendini gösteriyor. Kurallar değil kuralların arkasında yatan sebeplerdir gerçek olan. Bu gerçek sebepleri anlamadan at gözlüğü ile bunlara uyan kariyosapien (kariyer yapan insan 🙂 ) tahmini bir beceri ve yetki sahibi olarak çok verimli halde devam eder iş hayatına. Ta ki ona öğretilenin dışında bir sorunla ya da aksaklıkla karşılaşana kadar. İşte (ve tabii ki iş de 🙂 ) tam o anda savunmasızdır arık. Durumun ne kadar sarpa saracağı tümüyle kader kısmet işidir.

 

Yüce Kurumsal ve “evetçi”ler

Tüm bu anlattıklarıma ve aslında bu anlattıklarımın kariyer konusunda uzman bir çok kişi ve yetkili kurum tarafından bilinmesine rağmen firmalar neden mesaili ve robotik çalışma sisteminden vazgeçmezler biliyor musun?

Sanki biliyorum desen konuşmaya devam etmeyeceğim. Ama olsun nezaket iyidir. Seviyorum seni 🙂

Çünkü iş dünyasında herkesin varmak istediği nirvana kurumsallıktır. O mertebede Yüce kurumsal oturur ve o der ki: Her şeyin bir yeri, her şeyin bir zamanı vardır.

Hödü, hödö, hödö…

Yüce kurumsala göre kutsal olan sonuçlar değil süreçtir. O süreç kutsaldır ve ille de öyle yapılması gerekir. İşte bu sebeple şirketler çoğu zaman bir işi başka bir yol ile yapmanın avantajlarından haberdar olsalar bile değişiklik yapma kabiliyetleri yoktur. Çünkü Yüce Kurumsal bunu yasaklamıştır.

Cıssss, tü-kaka, günah…

İşte bu yüzden şirketlerde gruplar ve “evetçi”ler şeklinde iki değişik evrim çıkar karşına.

Gruplar:

Bunlar beraber gezerler, beraber yerler, beraber çalışırlar, iş çıkışı bile beraber takılırlar. İyidirler, hoşturlar ama sıkıcıdırlar. Üstün yetenekleri ise grup olarak düşünürler. Hepsi aynı konuda aynı şeyi düşünürler. Aynı şeyi düşündükleri ve işi grup olarak yaptıkları için çok verimlidirler ve Yüce Kurumsal tarafından çok sevilirler.

“Evetçi”ler

Her zaman ama her zaman en sevilen ve en hızlı (ışık hızına yakın, tüm bilinen fizik kurallarını alt üst ederek) şekilde yükselen kariyosapien türüdür. Üstün yetenekleri falan yoktur. Aslına bakarsan hiçbir yetenekleri yoktur. Tek bir özellikleri vardır, patron ne derse desin “evet” derler. Mesela bir toplantı esnasında, patron henüz belli olmayan bir konu hakkında 25 defa fikir değiştirir ve bu yaratık her defasında “evet” diyerek patronu onaylar.

25 sayısı abartı değil. Ben bunu bizzat yaşadım ve her seferinde “evet” diyen o yaratık ile bir müddet aynı firmada çalışma bahtsızlığını deneyimledim. Allah bi’ daha göstermesin. Ne çektim ben yaa… 🙂

Peki sürekli fikir değiştirebilen yani aslen herhangi bir fikre sahip olma kabiliyetinde bir beyne sahip olmayan bu yaratık nasıl olur da patron tarafından çok sevilir ve el üstünde tutulur? Çünkü EGO CANDIR, CAN! 🙂

 

İçimdeki “daha iyisi mümkün” sesi

İçinde bu sesi susturamayanlardan isen öncelikle şunu belirtmek isterim: Tıbbın yapacağı hiçbir şey yok. Kurumsal dünyada barınamazsın, yaşayamazsın, sevilemezsin. Tek bir ilacı var: Ender Ol!

Ender olan kıymetlidir. Az bulunan bir şeyler olsun sende. Herkesin yapamadığı şeyleri yapabilir ol. Öğrenmeye ve kendini geliştir ki ender ve dolayısı ile kıymetli ol.

Bu durumda sen kurumsallar ile yapamazsın belki ama onlar da sensiz yapamazlar. İhtiyaçları gereğince girer çıkarsın ve seni bozamayacaklarını bilirler.

Ve bu var ya, öyle eğlencelidir ki, Oh beee! 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s