Rasyonel

Bazen her şeyin istediği gibi gitmediğini biliyorum. Bu normal olduğu kadar olması gereken bir şey aslında. Bu yüzden istemediğin durumlar ile karşılaştığında serinliğini ve sükunetini muhafaza et lütfen.

 

Her deneyim bir hazine

Ne yaşarsan yaşa, başına umduğun ya da ummadığın, planladığın ya da planlamadığın ne gelirse gelsin her birinin kıymetini bil. Hoşnut olmasan da yaşadığın şey senin deneyimin ve emin ol bir  hazine kadar kıymetli.

Ve aslında asıl konu şu ki sen kendin için çizdiğin yolda (bir yol çizmiş olduğuna inanmak istiyorum) istikrar ile yürümeye devam ediyorsan bil ki bu başına gelen bir şeylerin daha iyi olması için gelmiştir.

Bunu şöyle düşünebilirsin. Karın ağrısını sevmiyor olabilirsin ama karnının ağrıması sindirim sistemini rahatlatman gerektiğini anlatan bir sorundur ve sana bir şeylerin değişmesi gerektiğini anlatan bir uyarıdır. O uyarıyı dikkate aldığında bir sonraki aşamada daha sağlıklı ve rahat duruma geçmeni sağlar.

Evet farkındayım- baya baya bok üzerinden felsefe yaptım 🙂

Başka bir örnekle, bir dostun seni hayal kırıklığına mı uğrattı? Bu yolun bundan sonraki kısmında onunla ilerlememen için sana verilen bir uyarıdır ve sen bunu değerlendirebilirsen artık daha becerikli bir duruma girmişsin demektir. Bunun bedeli sana ağır gelmiş olabilir ama unutma ki her ders getirisi kadar kıymetlidir ve bedelini ödemeseydin zaten o dersi alamamış olacaktın. Sızlanmak yerine sevinmelisin kendi adına.

 

Her şey mükemmel, KAÇ ORADAN!

Federico Fellini’nin çok güzel bir sözü var: “İyi bir filmin kusurları olması gerekir. Hayat gibi, insanlar gibi…”

Hayat dediğin yolculuk içinde insan olduğu için kusurlu olmasıyla güzel. Zira çeşitlilik ve ilişkiler bu sayede şekilleniyor. Bu yüzden sen de her şeyin mikron hassasiyetinde olması için kendini zorlama.

Bir de Paulo Coelho’da bir nasihat: “Hayat bir koşu değil, hedefi vurmaktır. Önemli olan zamandan tasarruf etmek değil, kendine bir hedef bulmaktır.”

Ara sıra beni pek sallamıyorsun diye hissediyorum, o yüzden bu büyük amcaların laflarını araya sıkıştırayım dedim 🙂

Bu sebeple eğer sana her şey mükemmel görünüyor ve sanki hiç ama hiç bir sorun yokmuş gibi geliyorsa -kuvvetle muhtemel- senin farketmediğin bir sorun patlamak için bir kenarda besleniyordur. Ya da sen o sorunun farkındasındır ama her şey yolunda gibi görmek ve göstermek istediğin için gözardı ediyorsundur. Yapma!

 

Rasyonel

Bir çok zaman gerçek ve gerçeklik anlamında kullandığın rasyonel kelimesi ne demek biliyor musun? Rational… Kelime kökü ise Ratio…

Oran / Orantı / Orantılı … Bunu biraz düşün. O zaman her şey anlam kazanmaya başlayacak aslında.

 

Rahat rahatsızdır

Her şey yolunda mı? O zaman hayatında değişen, yenilenen, gelişen bir şey yok demektir. Şu dünyada yaratıcılığa tehdit olarak “rahat”tan daha kötü bir düşman bulamazsın.

Asıl rahatsız olan, senin de rahatsız olman gereken şey rahatın ta kendisi. Olması gereken şeyler olmuyor, değişmesi gereken durumlar değişmiyor, düzelmesi gereken aksaklıklar düzelmiyor demektir rahat.

Eğer rahatını kaçıran bir şey yok ise çok dikkatli davran ve içinde bulunduğun işleyişi kontrol et lütfen. Eğer seni rahatsız eden bir şey oldu ise çok iyi değerlendir ve ondan faydalan. O sana gönderilen bir hediye idi.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s