Chris Gardner

Will Smith‘in canlandırması ile Pursuit of Happiness filminde başarı hikayesini izlediğimiz Chris Gardner.

Kendiniz adadığınız bir plan

Bir planınız olsun. Herkesin kendine ait hayalleri var. Herkes amaçlara sahip. Peki plan nedir?

Plan şu özelliklere sahip olmalı : net, öz, zorlayıcı, tutarlı ve adanmışlık barındıran. Eğer bir planınız varsa, bunu uygulamaya çalışıyor ve ona tutkuyla bağlı iseniz B planı diye bir şey olamaz. Bu kadar basit.

Üç örnek verebilirim. Michael Jordan Chichago Bulls’da 6 NBA Şampiyonluğu kazandı çünkü B planı yoktu.  Oprah Winfrey medya kraliçesi oldu çünkü B planı yoktu. Barack Obama Beyaz Saray’daki koltuğuna oturmayı başardı çünkü B planı yoktu.

Önce Aile

Aile ve iş hayat arasındaki denge her zaman korunmalı. Ve bu denge şu şekildedir: önce aile gelir. Çocuğum her zaman birinci sıradadır.

Eğer iş hayatınızı ve ilişkilerinizi iyi yönetebilirseniz, çok endişe duyduğunuz o proje sunumu da,  siz olmadan gerçekleşemeyecek olan o tele-konferans da yeniden zamanlanabilir. Fakat oğlunuzun ilk beyzbol maçı, kızınızın ilk dans resitali… Aynı kefeye koyamazsınız, orada olmalısınız ve aile önce gelir.

En iyisi ol

Buna daha genç bir adam iken karar vermiştim. Bir şeyde en iyisi olmalıydım. Bu şeyi bulmak zorundaydım ve Wall Street Ticaret Odası’na ilk gittiğimde aradığımın bu olduğunu anladım.

Bantlar yuvarlanıyor, telefonlar çalıyor, insanlar birbirine bağırıyor, siparişleri sesleniyor ve her yerde insanlar bir yerden bir yere uçuşuyordu adeta. Bu başkasına nasıl hissettirir bilmem ama ben kendimi o ritme ait hissettim. Bir müzik parçasını okuyor gibiydim ve buranın olmam gereken yer olduğunu biliyordum.

Tabii ki tekrar geri geldim. Şunu duyana dek oradaydm : “Gardner, sebatına istinaden sana bir şans vereceğiz.” Tüm istediğim de buydu.

Eve gittim ve eski karıma şunları söyledim: “Bana yapamayacağımı söyledin, ama tahmin et bakalım; iki hafta içinde başlıyorum.”

Kendi değerinizi bilin

Uzun zamandır çoğu insan kendi değeri ile net değerini birbirine karıştırıyor. Net değeriniz dalgalanabilir, değişebilir. Bazen artar bazen azalır. Bu paranız ile ilgilidir ama şahsi değeriniz değil.

Sen kimsin? Senin için önemli olan ne? Nasıl yaşarsın? ve değerlerin nelerdir? Bunlar asla tartışılabilir olamaz. Bunun farkına varmalı ve şunu kendine bolca tekrar etmelisin: Net değerim kişisel değerim değildir.

Takımını motive et

Onlara saygı duy. Gelişmelerine izin ver. Onlara güven ve onları yalnız bırak. Ayrıca hayatları boyunca kazandıkları paradan daha fazlasını kazanma fırsatları olduğunu göster. Çekirdek kadronu motive etmek için bu unsurların hepsini bir araya getir.

Değişim şart

Hayatına bir değişiklik katmak istiyorsan şimdiden daha iyi ya da daha kötü bir zaman yok.

Anlıyorum, değişiklik kulağa ürkütücü geliyor. Şu andaki durumuna vakıfsın ve bir şeyleri sarstığında başına neler geleceğini bilmiyorsun. Fakat değişim hakkında iki gerçekten bahsetmeme izin ver. Birincisi, kişisel gelişimin için değişim şart. İkincisi, sen istesen de istemesen de değişim gerçekleşecek. Sen razı ve hazırlıklı olursan bu değişimi kendi lehine kontrol edebileceksin aksi takdirde başına gelene razı olmak zorunda kalacaksın.

İster kenarda oturup hayallerinin gerçekleşmesi için doğru zamanı bekleyenlerden olursun, istersen bunu isteyen, yapan ve hazır olanlardan biri olarak hayatın sana vereceği dersi öğrenenlerden.

Bebek adımları

Dibini eşelemeyi bırak ve sıçra artık. Bebek adımları ile ilerliyor olabilirsin ama yeterince ilerlediğinde ve sabrettiğinde göreceksin ki bu bebek adımları seni hedefine ulaştırmış.

Annemin ana her gün tekrarladığı bir sözü anlatmama izin ver: “Evlat, hiçbir şey kendiliğinden olmayacak. Bunu sen yapmalısın. Yedeğin yok, tamam mı?”

Biliyorum, ilerlemeyi aksatmadan devam ettirmekten daha zor bir şey yok. Ama bunun gerekliliğini kabullenmekten başka çaren de yok.

Geri kalan hayatın

Kısa bir zamanın kalmış olabilir. Bundan sonraki hayatında ne yapacaksın? Bu soru  benim hayatımdaki en büyük ateşleyicilerden biri olmuştur.

Geri kalan hayatında ne olmak istiyorum? Bu yüzden insanlara anlatmak zorunda olduğumu biliyordum. Ve çok uzun zamandır hem anlatıyor hem de yazıyorum. Eğer tamamı ile adanmadan bir şeyler yapmaya çalışıyorsanız, eğer tamamen tutkulu olmadan bir şeyler yapmaya çalışıyorsanız, her gün benliğinize gölge düşürüyor, her gün kendinizi riske atıyorsunuz.

Olduğun yerden başla, kaldığın yerden devam et

Yeni bir idealine başlayacaksan ya da var olan işinden henüz kovulmuşsan şunu unutma: İşini ya da konforunu kaybetmiş olabilirsin ama yeteneklerini, uzmanlığını ve tecrübeni kaybetmedin. Onlar hep seninle birlikte.

Belki de bugün senin vaktindir. Bedava da olsa yapmaya can atacağın şeyi bulacağın gündür. Güneşin bile kaldıramadığı seni güneşten önce kaldırıp can atmanı sağlayacak şeyi bulacağın gündür. Ve o şeyi bulduğun an, her an senin zamanındır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s