Elon Musk

PayPal, Tesla, SpaceX, Solar City ve tabii ki MARS projeleri ile sürekli şaşırtmaya devam eden, 11 Milyar Doları aşan servetiyle oyunun kurallarını değiştiren adam, Elon Musk.

Ölü Olmam Gerekir

Arka arkaya bir çok başarısızlık … Hiç ”buna bir son vermem gerekiyor” diye düşünmedim. Asla. Hiç vazgeçmem. Ölü veya tamamen güçsüz olmam gerekiyor.

Hayat Sevmediğiniz İşi Yapmak İçin Çok Kısa

Gerçekten yaptığınız işi seviyorsanız bile içine girdiğiniz alan ne olursa olsun, en iyi siz olsanız bile her zaman bir başarısızlık şansı vardır. Bu nedenle yaptığınız şey her neyse ondan gerçekten hoşnut olmanızın çok önemli. Eğer sevmiyorsanız, hayat sevmediğiniz bir işi yapmak için çok kısa. Eğer yaptığınız işi seviyorsanız, çalışmadığınız zamanlarda bile bunu düşünürsünüz. Demek istediğim, bu aklınızı alamadığınız bir şey. Eğer yaptığınız işi sevmiyorsanız, onda başarılı olmanızın zor olduğunu düşünüyorum.

Küçük Adamları Dinleme

Pek çok kişi beni kendi şirketini kurmaktan vazgeçirmeye çalıştı, çılgınca. İyi bir arkadaşım, patlayan roket videolarından oluşan bir dizi topladı ve bunları bana izlettirdi. O sadece bütün paramı bu işte kaybetmemi istemiyordu. Başarılması olası görünmeyen şeyler yapıyorum ama şu ana kadar hep başardım.

Risk Alın

Cesur davranın, pişman olmayacaksınız.

Bir Şey Yeterince Önemliyse Denemelisin

Tesla’nın başarılı olacağını sanmıyordum. Muhtemelen başarısız olacağımızı düşündüm. Fakat en azından insanların sahip olduğu şu yanlış algıyı çözebileceğimizi düşündüm; elektrikli bir otomobilin, bir golf arabası gibi, çirkin ve yavaş ve sıkıcı olması gerekmiyor. Bir şey yeterince önemliyse, denemelisin, muhtemel sonuç başarısız olsa bile .

En İyisi Ol

Şundan emin olmalısın, her ne yapıyorsan, mükemmel bir ürün veya hizmet olduğundan emin olmalısın. Gerçekten harika olmalı.

Eğer var olan bir pazara giriyorsan, rakiplere karşı ürünün veya hizmetin onların ürünlerinden daha iyi olması gerekir. Biraz daha iyi olması yeterli olmaz, çünkü o zaman kendini tüketicinin yerine koyarsan, “Neden satın almalıyım?” (Bir tüketici olarak)… Her zaman güvenilen markayı alacaktır, eğer aralarında büyük bir fark yoksa.

Bu yüzden, sadece biraz daha iyi olamaz, çok daha iyi olması gerekir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s