Fi / Altın Oran

Monalisa‘yı diğer kadın tablolarından ayıran özellik ne? Niçin papatya diğer çiçeklerden güzel ya da simgesel gelir? Peki ya neden Mimar Sinan‘ın eserleri mükemmeldir?

Tüm bu ve benzer soruların tek bir cevabı var: Altın Oran.

Altın oran doğada sayısız canlı ve cansızın yapısında, sanat ve mimarinin hemen tüm büyük eserlerinde yer alan sayısal bir değer: 1,618.

Bu sayının tarihçesi Leonardo Fibonacci ile başlar.  Leonardo Fibonacci italyan bir matematikçi. Fibonacci tavşan çiftliği olan bir arkadaşı ile tavşanların yavrulaması üzerine konuşurken, en az iki aylık tavşanların yavruladığını öğrenir. Matematikçi hassasiyeti ile bir çift tavşandan yüz ay sonra kaç tavşan çoğaltabileceğini hesaplamak ister.

İşte bu sayede meşhur sayı dizisi ortaya çıkar, Fibonacci Sayıları: 0, 1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21, 34, 55, …Bu sayı dizisi her sayının kendinden önceki ile toplanması ile elde edilen sayı dizisidir. Ve bir Fibonacci Sayısı kendinden önceki sayıya bölündüğünde karşımıza Fi Sayısı çıkar, ve bu altın oranın ta kendisidir: 1,618.

Altın oran doğada her yerdedir. Hiç bir yaprak bir altındakini tamamen kapatacak kadar büyümez ve büyük yaprağın küçük yaprağa oranı Fi Sayısı‘na denktir. Bu sayede her yaprak güneş ışığından, havadaki nemden ve yağmur damlalarından faydalanabilir.

Dişi arıların erkek arılara oranı, ayçiçeği ve papatyanın merkezinden dışarı doğru tane ve yaprak sayıları, salyangozun bölmelerinin birbirine oranı ve tabii ki Monalisa Tablosu‘ndaki meşhur hanımefendinin oranı hep 1,618‘dir.

Şimdi güzel dediğin şeyler hakkında bir daha düşün :). 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s