Warren Buffett

20. Yüzyılın en başarılı yatırımcısı. Time Dergisi‘ne göre dünyadaki en etkileyici insanlardan biri. 70 Milyar Dolar‘dan fazla servetiyle Waren Buffett.

Tutkunu Bul

İnsanlar işlerini yapmaktan nasıl zevk alabilir? Bunun sırrı nedir? Tutkunu Bul! Tutkunu Bul! Tutkunu Bul!

Ben bu konuda çok şanslıydım.  7 veya 8 yaşlarındaydım bunu bulduğumda. Tutkun olduğun şeyi bulduğunda hayatta şanslısındır ve bunu ilk çalıştığın işte bulabileceğinin garantisi yoktur. Ama her zaman şunu söylerim: Kendine ait bir servete sahip olduğun takdirde, hangi işi yaparsın, o işi bulup, onu yap. İşte bu en iyi yapacağın iştir.

Eğer X yerine 2X’e sahip olduğunda çok daha fazla mutlu olacağını düşünüyorsan, muhtemelen bir hata yapıyorsun. Demek istediğim, yani sevdiğin şeyi bulman gerekir ki işe yarayan da budur. Eğer 10X ya da 20X kazanmanın hayattaki her şeyin cevabı olduğunu düşünüyorsan sorun yaşarsın. Çünkü sonrasında almaman gerekirken borç para almak ya da belki işverenin malzemeden çalmanı istediğinde çalmak gibi işler yapacaksın. Bu her şeyi batırır. Geriye dönüp baktığında yaptığından hoşlanmayacaksın.

Diğerlerinin Ne Düşündüğünü Önemseme

Gerçekleri bildiğimi düşündüğün sürece insanların seninle aynı fikirde olmaması seni rahatsız etmesin. Yani hakkında hiçbir şey bilmediğin bir dolu şey var. Sadece onlardan uzak dur, yetkin olduğum alan içerisinde kal.

“Dahi değilim ama bazı noktalarda akıllıyım ve o noktalara yakın kalırım”. // Tom Watson

Sen de o noktalara yakın kal. Birisi sana bir konu hakkında yanılıyorsun dediğinde, bu senin için bir sorun değildir, sadece o konuya geri dönüp gerçekleri araştır. Açıkçası bu, bir kaç puan daha fazla IQ seviyesine sahip olmaktan ya da ekstra kursa veya okula gitmekten daha önemlidir. Duygusal istikrara ihtiyacın var.

OKU! OKU! OKU!

Sadece oku, oku ve oku. Her gün okuyabildiğin kadar oku. Okumaktan keyif al. Özellikle de biyografiler oku.

Kendine Uygun Bir Plan Yap

Benim günümü nasıl geçirdiğime çok şaşırırsın. Yani demek istediğim günlerim çok plansızdır. Toplantı yoktur, hem de hiç yoktur yani toplantıları sevmem ve çok okurum. Telefonu makul ölçüde kullanırım.

Aslında işimin kendi kendine yürüdüğünü söyleyebilirim. Temelde benim işim ve düşünmem gereken kısım sermayeyi tahsis etmektir. Ama işleri saati saatine planlanmış olarak yapmayı sevmem

Yani yapmak istediklerimi, istediğim şekilde, seçtiğim insanlarla yapabilmem müthiş bir şey. Gerçekten her şey önümde hazır. İşleri yürütüş tarzımı seviyorum. Sanırım en yüksek üretkenliğimin doruk noktasına da bu yöntem sayesinde ulaşıyorum. Çünkü bu benim kişiliğime ve kabiliyetlerime uyuyor..

Her Zaman Yarışta Kal

Tarihten ders almaya gerçekten inanırım. Büyük işleri batıran şudur ki; ben başarısızlıkları incelemeyi severim.

Ortağım bana bilmek istediğim tek şeyin nerede öleceğimi bilmek olduğunu, böylece oraya asla gitmeyeceğimi söylüyor. Ve ben işlerin kötüye gitme nedenlerinin ne olduğunu görmek isterim. Onların sonunu getiren en büyük şeyin bulunulan durumdan hoşnut olmak olduğunu anlarım.

Tedirginliğe ihtiyacın var. Öyle bir duygu ki, bilirsin sürekli birinin senin peşinde olduğunu düşünürsün ama sen onun önünde kalacaksındır. Böylece her zaman ileriye doğru hareket etmek istersin.

Anahtar da bu zaten, aynı şekilde rekabet edebilmen için,  günlük .8 milyar ürün de satsan 10 tane satıyor gibi çalışmak gerekir. Bu tedirginlik, bu inanç yarının bugünden daha heyecan verici olacağını düşünerek çalışmak…

Başarıyı Örnek Al

Ben Graham... Örnek aldığım kişi… Harika bir adamdı ve Columbia’daki profesörümdü. Ben 19 yaşımdayken Nebraska Üniversitesi’nde onun kitabını okudum.

11 yaşımdayken yatırımcılığa başladım. 7 yaşımdayken de onun hakkında yazılanları okumaya başladım. 12 yaşıma geldiğimde Omaha Halk Kütüphanesi’ndeki yatırımcılık ve menkul kıymetler borsası ile ilgili bütün kitapları okumuştum. Eğlenceliydi. Hiç bir şekilde bağlandığım bir şey olmadı ama eğlenceliydi. Bana hiçbir kazanç sağlamayacaktı.

Sonra Nebraska Üniversitesi’ndeyken Graham’ın “Akıllı Yatırımcı” adlı kitabını okudum ve bu benim önümü açtı. En büyük oğluma, babamın ve onun adını verdim ‘Howard Graham Buffet’… O müthiş bir adamdı ve benden asla hiçbir karşılık beklemedi. Ben Graham genç yaştayken, etrafına bakardı ve ben de hayranlık duyulan biri olmak istiyorum, o yüzden neden onlar gibi davranmayayım ki derdi.

Koşulsuz Sevgi

Öğrendiğim en büyük ders koşulsuz sevginin gücüne sahip olmaktır. Dünya üzerinde koşulsuz sevgiden daha büyük bir güç yoktur. Ve bence bunu çocuğuna sunarsan, doğru yoldasındır.

Buradaki en önemli şey her zaman koşulsuz sevginin sana döneceğini bilmendir. Bu da çok büyük bir şeydir ve bu şekilde çok yol kat edersin.

Bu çok güçlü bir şey. Çok güçlü bir şey.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s