Yapılacaklar Listesi

Hedeflerin yoksa nereye gittiğinin bir önemi yoktur. Önce hedefini belirlemen gerekiyor. Yapman gereken tek şey belki de bu. Onu nasıl gerçekleştireceğine dair herhangi bir fikrin olmasına gerek yok. Ama yapacağını bil. Çoğu insan nasıl yapacağını adım adım bilmek zorunda hisseder ama öyle değil. Sadece bir hedef belirlemen ve kafan koyman gerekiyor. Oraya nasıl gideceğin sonraki bir iş.

İnsanların %99’unun hedefi yok. Ortalama insanların yaptıklarından farklı sonuçlar almak istiyorsan, ortalama insanların yaptıklarından farklı şeyler yapman gerekiyor. O yüzden bir yıl sonra nerede olmak istediğini bir kağıda yazarak belirle. Bir sonraki adımın ne olması gerektiğini düşünmeden sadece hedefini yaz. Sonraki adımlar senin karşına kendisi çıkacaktır. Yapman gereken hedefini yazarak bu ilk adımı atman.

Bu Kadar Basit

Hedefini belirleyerek dünyadaki %2’lik bir kısma girmiş oldun. Başlamak bu kadar basit aslında. Yapmadığın şeyleri yaptığında değişik sonuçlar elde edeceğin kesin bunu unutma.

Amacını Paylaş

Şimdi bu yazarak belirlediğin hedefini paylaşma zamanı. Evet güvendiğin ve sevdiğin arkadaşlarına bu hedefini duyur. Çünkü hedefini yazarak gerçekleşme ihtimalini (istatistiklere göre) %39,5 artırmış oldun. Eğer bunu arkadaşlarına duyurursan bu oran %76,7’ye ulaşacak. Bu senin kontrolü eline alman demek. Bunu bir kere paylaştığında artık geri dönüşü olmayacak ve hedeflerine ve arkadaşlarına karşı kendini sorumlu kılmış olacaksın.

Onay Almana Gerek Yok

Hedefini paylaşırken asla arkadaşlarına ve çevrene hedefin ile ilgili sorular sorma. Buradaki amacın onay almak değil, onay almana gerek olmayan bir hayat standardı oluşturmak. Özgür olacaksan bunu kendin yapacaksın, kimsenin onayına ihtiyacın yok. Birilerinden onay almak ya da birilerine sertifika göstermen gerektiğini düşünüyorsan zaten henüz ücretli kölelik kafasından çıkamamışsın demektir. Önce zihnini değiştir.

Değiştir Şu Kafayı Artık

Zengin olunca rahatlarım diye mi düşünüyorsun. YANLIŞ! Önce zenginliğini hissedeceksin ki sonra bu zenginlik senin hayatının bir parçası haline gelecek.

Önce hak edeyim sonra sahip olurum diye mi düşünüyorsun? YANLIŞ! Şu an da zaten hak ediyorsun ve emin ol herkes hak ediyor.

Önce bolluğu göreyim sonra inanırım mı diyorsun? YANLIŞ! Dünya o kadar bolluk ve bereket içinde ki şaşırırsın. Sen görmüyorsun diye bu yok değil.

Her şey senin beyninde bitiyor. Ben zenginim, ben yaparım, ben hak ediyorum, ben de bu bolluk ve bereket dolu dünyanın bir parçasıyım demedikçe bunlar değişmeyecek. Buna lütfen biraz kafa yor.

Hedefine Ulaşan Sen Olmayacaksın

Artık bir hedefin var ve o yolda ilerliyorsun. Ama oraya ulaştığında artık bugünkü sen olmayacaksın. Daha gelişmiş, daha büyümüş yeni bir sen ile karşılaşacaksın. Bundan üç ya da dört yıl önce paylaştığın fotoğraflarına ve e-postalarına bak lütfen. Ne kadar değiştiğini ve şu anda seninle alakası olmayan neler ile ilgilendiğini fark et.

İşte hedefine ulaştığında da böyle bir değişim geçirmiş olacaksın. O yüzden bundan ders çıkararak şu anda başarıya ulaşmış olanların neler ile uğraştığını neler yaptıklarını takip et.

Yerinde olmak istediğin insanları gözle ve senden neyi farklı yaptıklarını öğren. Muhtemelen ulaşmak istediğin yerde olan insanlar bazı şeylere senden daha fazla önem veriyor ve senden daha fazla zaman ayırıyor. Ve tabii ki senin vakit ayırdığın bir çok şeye onlar vakit ayırmıyorlar. Gözlerini kıs ve ilerideki “sen”e bir göz at.

İşte SIR

Evet, her gün yaptığında seni ummadığın kadar ileri götürecek sırlara geldi sıra. Her gün aynı saatte şunları bir kağıda yaz ve yüksek sesle oku. Sorgulama, sadece inan ve yaz:

 • Emrimde sınırsız güç var.
 • Bütün cevaplar bende mevcut.
 • Bilinçaltım başarıdaki ortağım.
 • Evrensel gücün bir parçasıyım
 • Günde ….. TL kazanıyorum.

Ve teşekkür ederek yazmaya devam et.

 • Hayatım için, 🙂 Teşekkür Ediyorum, Teşekkür Ediyorum, Teşekkür Ediyorum
 • Sağlığım için, 🙂 Teşekkür Ediyorum, Teşekkür Ediyorum, Teşekkür Ediyorum
 • Ailem için, 🙂 Teşekkür Ediyorum, Teşekkür Ediyorum, Teşekkür Ediyorum
 • Olanaklarım için, 🙂 Teşekkür Ediyorum, Teşekkür Ediyorum, Teşekkür Ediyorum
 • Fırsatları görme yeteneğim için, 🙂 Teşekkür Ediyorum, Teşekkür Ediyorum, Teşekkür Ediyorum

Teşekkür ettiğin her şey her gün ama her gün artmaya devam edecek sana söz veriyorum.

Tersine Tersine Git

Mutluluğa dair beklentilerinde hemen herkeste olduğu gibi ters bir yolda ilerliyorsun. Sanıyorsun ki istediklerini aldığında mutlu olacaksın. Ve bu istediklerinin nereden ne şekilde geleceği belirsiz.

Mutluluğun yolu özgürlükten geçiyor. Özgür değilsen mutlu olman mümkün değil. Bu da aslında finansal özgürlükten geçiyor. Çünkü seni özgür kılacak olan şey kimseye bağlı olmamak. Almak istediğin finansal özgürlük ise eğer, 9-6 cenderesinden çıkmak, ücretli kölelikten kurtulmak ise önce vermen gerekmiyor mu sence? Bir şey almak istiyorsan bunun karşılığında ne vermelisin?

İşte bunu bulmalısın. İnsanların, kitlelerin, toplulukların istediği ne verebilirsin? Neler sunabilirsin, sen de insanların istediği ne var? Var mı? Yoksa, o zaman öğrenmen ve yeni yetenekler edinmen gerekiyor demektir. Bu sayede insanların istediği şeyler üretebilir hale gelebilirsin.

Sen de tersine git:

 • İnsanların isteyeceği şeyler üretebilecek yetenekleri geliştirecek şeyler öğren.
 • İnsanların isteyebileceği şeyler üretebilecek duruma gel.
 • İnsanların isteyebileceği şeyler bul ve üret.
 • Onlar bunun karşılığında ihtiyacın olanı sana versinler.
 • Finansal özgürlüğüne kavuş.
 • Kimseden izin alması gerekmeyen özgür biri ol.
 • Ve MUTLUSUN 🙂 

Bir Bilene Sor

Hedefin yolunda tıkandığın durumlar olabilir. Bunun ana sebebi, ne bilmediğini bile bilmiyor olman. Ulaşmak istediğin hedefi daha önce deneyimlemediğin için henüz bilmediğin şeylerin bile ne olduğunu bulamamış olabilirsin. O yüzden bunları o noktaya ulaşmış birilerine sor, sana anlatacaklardır.

Odaklan

Dünyadaki bir çok sanat eseri ve gündelik hayatımızı yöneten icat, ona yoğun olarak odaklanmış, o tek bir işe uzun süreler boyunca konsantre olmuş insanlar tarafından gerçekleştirildi.

Bugün ne yazık ki böyle bir odaklanma çok zor bir hale geldi çünkü zihnin her saniye saldırı altında. Zihnini dinlendiremezsen odaklanma yeteneğini kaybedersin. Uyku ile bedenini dinlendirdiğin gibi zihnini de dinlendirmen gerekiyor.

Mümkünse günde 3 defa, değilse öğlen (gününün tam ortasında) kesinlikle bir defa, kendine sessiz ve sakin bir yer bul. 5 dakika boyunca burnundan nefes alıp ver ve sadece nefesine odaklan. Başka hiç bir şey düşünmemeye çalışarak kendine 5 dakika ayır. Bu her geçen gün daha faydalı ve becerikli duruma geçmeni sağlayacak. Ve (merak ettiğini biliyorum) evet bu kadar basit. Gerçekten bu kadar basit.

Yapılacaklar Listesi

Her şey sırayla ve zamanla unutma:

 • Şu andaki durumunu güzelce analiz et.
 • Sana uygun olup olmadığını samimiyetle kabul et, çünkü muhtemelen değil.
 • Sana uygun olan için ilk adımı at.
 • Başarılı olmuş kişilerin deneyimlerini öğren.
 • Farklı gelir kaynakları üretme olanaklarını araştır.
 • Güçlü ve zayıf yanlarını belirle ve ona göre nasıl hareket etmen gerektiğini belirle.
 • Değerlerini öğren.
 • Değerlerine uygun olan iş / işleri bul.
 • İnsanlara faydalı olabilecek şekilde uygun işinde ilerle.
 • Başarılı OL!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s