Stan Lee

Örümcek Adam, Demir Adam, Thor, Kaptan Amerika, X-MEN ve Marvel denince akla gelen tüm o fantastik süper kahramanların yaratıcısı, çocuklardan tüm yetişkin gruplarına kadar hemen her insanın hayatına dokunmayı başaran usta, Stan Lee.

YAP!

Fantastik Dörtlü ve X-MEN’i yayınladıktan sonra yayıncım satışların çok iyi olduğunu ve yeni bir seri daha yapmamı istediğini söyledi. Ben de çalıştım. Bir kaç hafta sonra Spiderman ile yanına gittim.

Ona süper bir fikrimin olduğunu, Örümcek Adam  diye genç bir karakter çalıştığımı anlattım. Bana bunun hayatında duyduğu en kötü fikir olduğunu, çünkü herkesin örümceklerden korkup nefret ettiğini ve hiç kimsenin bir örümceğe süper kahraman demeyeceğini anlatıp durdu. O an için yayınlanmasına izin vermedi.

İleride bir zaman herhangi bir serinin sonlanması için yayınlanan, pek de kimsenin umursamadığı bir kitaba ben Örümcek Adam’ı koydum ve yayınlandı. Ve tabii ki Best-Seller oldu. 🙂

İki hafta sonra yayıncım aradı: “Stan, hani geçenlerde anlattığın bir örümcek çocuk vardı benim çok sevdiğim… Onu yayınlama vaktimiz geldi.” 🙂

Dost Canlısı OL

Benim işlerimde hep bir sıcaklık vardı. Başka çizgi romanlar da vardı tabii ki piyasada ama bizden ayrılan tarafları okuyucuya mesafeli olmaları idi. Ben sıcak olmak taraftarı idim.

Okuyucu mektuplarını yayınlarlardı mesela ve şöyle başlardı : “Sayın Editor…” Ve onlar da cevap yazarlardı: “Sayın Okuyucu…” Bana da aynı şekilde mektuplar geliyordu ama ben onları şu şekilde yayınlamayı tercih ediyordum: “Sevgili Stan…” Ve aynı samimiyetle cevap veriyordum: “Hey, Charlie…”

Yaptığın İşe Değer Ver

Ben eğlence adamıyım yani işim insanları eğlendirmek. Ne kadar insanı eğlendirebilirsem o kadar iyidir benim için.

Fakat hayatımda bir dönem çok yanlış bir düşünce içine girmiştim. Kendi işime baktım ve bir de diğer köprüler, binalar, ilaçlar yapan adamlara bakıp küçümsedim. Fakat zaman içinde o kadar iyi anladım ki tüm bu insanların zor ve sıkıntılı hayatlarına neşe ve sevinç katan bendim.

Ben insanları eğlendiren ve onların hayatlarını daha güzel ve mutlu yapan adamım.

Eğlen

Yapmaktan keyif aldığım işi yapıyorum ve o yüzden yaratıcılık ve üretkenliğimden hiçbir şey kaybetmiyorum. Başkaları golf turlarından nemli toplantılara koşturup durabilirler.

Ben yeni dünyalar, yeni karakterler, yeni hikayeler ve onlara yeni yaşamlar yazıyorum. Hiç kimsenin işi benimki kadar keyifli ve eğlenceli olamaz. Sen de böyle hissedeceğin bir iş bul ve yap.

Bildiğin Gibi Yap

Yayıncım DC Comics’i ve satış rakamlarını duyup bir gün beni aradı ve dedi ki: “Stan, DC süper kahramanlardan oluşan bir ekip oluşturmuş ve çok seviliyormuş. Biz de böyle bir şey yapalım.”

Bunu duymak hiç hoşuma gitmedi çünkü benim kahramanlarımın her birinin insani tarafları ve kusurları vardı ve kendi hikayelerini yaşamaktaydılar. Halktan izole, gizli kimlikler ile kendilerine hiçbir şey olmayan kahramanlar değillerdi. Ben de aslında işi bırakmak istedim.

Bu halimi görünce eşim bana çok güzel bir fikir verdi. Madem bırakmak istiyordum, son işimi eğlenmek için neden kendi bildiğim gibi yapmıyordum? En kötü ihtimal ile kovulurdum ki zaten bırakmaya hazırdım. Ben de bunun üzerine kendi bildiğim gibi yaptım ve böylece Fantastic Four (Fantastik Dörtlü) ortaya çıktı ki hala daha en sevdiğim işimdir.

Son olarak ne yaparsan yap işini iyi yap, en iyi…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s