Brian Tracy ile %100 Zenginlik Formülü

Kariyerime ilk başladığım zamanlarda yıl sonundaki vergi beyanım 14.004 $ idi. 12 yıl sonraki vergi beyanım ise 1.440.000 $ olmuştu. 12 yılda gelirimi 100 katına çıkardım. Geriye dönüp baktığımda ise sonradan “Yüzde Yüz Formülü” olarak adlandırdığım bir formül kullanmış olduğumu fark ettim.

Çok basit olan bu formül artan maliyet kuralına dayanıyor. Japoncada buna “Kaizen İlkesi” denir, sürekli artan iyileşmenin ilkesidir. İyileşme süreci, her gün azar azar artarak ilerler. Üretkenliğinizi, performansınızı veya ürününüzü günde %1’in onda biri kadar artırabilir misiniz? Bunu yapabilir misiniz? Üretkenliğinizi, performansınızı ve ürününüzü her gün binde bir yükseltebilir misiniz? Yanıtınız “elbette” olmalı.

Biraz daha etkin olursanız veya önemli bir işte biraz olsun daha sıkı çalışırsanız tek günde bile olduğunuzun %1’inin onda biri daha da iyi biri haline geliverirsiniz. Ama bir hafta boyunca bunu yapmayı sürdürürseniz, %1’in onda birini 5 gün ile çarptığınızda, %1’in yarısı kadar daha üretken olacaksınız. Peki bu mümkün mü? “Elbette” diyorsunuzdur, herkes o kadar az bir miktar daha üretken olabilir.

Bunu dört hafta boyunca yaparsanız bir ayda %2 daha üretken olursunuz. Bunu bir yıl boyunca yapmayı sürdürürseniz, 52 haftada %26 daha üretken olmuş olursunuz. Peki bu mümkün mü? Yanıt, “Evet”. 

Çünkü “Momentum İlkesi” olarak adlandırılan bir kural var. Bir kez başladığınızda, gitgide devam etmek daha kolay hale gelir ve böylece gittikçe daha hızlanırsınız. 1 yılın sonunda %26 daha üretken olduğunuzda, ürününüz yani toplam geliriniz de %26 artmış olacak. Çünkü daha etkili ve etkin olmaya, daha çok işin altından kalkmaya başlayacaksınız. Daha erken kalkacak, daha çok çalışacak, daha geç yatacak ve önceliklerinizi daha iyi belirleyeceksiniz. Bunu yapmaya 10 yıl boyunca devam edecek olursanız da, %1004 daha iyi olacaksınız. İşte benim yaptığım buydu ve aynı yolu izleyen herkes de bu noktaya gelebilir.

Kısa zaman önce, Seattle’dayken 30’larında genç bir adam yanıma geldi. Onunla ilk tanıştığımda 22 yaşındaydı. Portland’ın dışındaki küçük bir kasabada 2. el araba işinde çalışıyordu. Adı da Chris’ti. Geldi ve “Bay Tracy, beni hatırlıyor musunuz?” diye sordu. “Evet” dedim ona. Harika bir karakteri olan iyi bir adamdı. “Bana yıllar önce öğrettiğiniz o %1000 formülü var ya” dedi. “Evet” dedim, “bunu birçok insana öğretiyorum.” “Ben de işe yaramıyor” dedi. “İşe yaramıyor mu?” dedim. “Hayır yaramıyor” dedi. “Ben bu formülü her gün kullandım” dedim ona. “Yıllar önce öğrendim ve işe yaramadı” dedi. “Ne demek istiyorsun?” dedim. Gülümseyerek dedi ki, “10 yıl sürmüyor, sadece 7 yıl bana yeterli oldu.” “Bugün, 7 yıl öncesinden tam 10 kat daha fazla kazanıyorum” dedi. “Artık 1 ayda kazandığım gelir, eskiden 1 yılda kazandığımdan bile fazla” dedi. “Hepsi bu formülü kullanmam sayesinde” dedi. Ben şahsen bu formülü 10 yılda gelirimi 10 katına çıkarmak için kullandıktan sonra, toplam 12 yılda 100 katına çıkarmak için kullanmaya devam ettim.

%100 Zenginlik Formülü

Sizde yapabilirsiniz. En basit hali ile şu şekilde:

  • Her sabah çıkmanız gereken saatten 2 saat önce kalkın. “Altın Saat” dediğimiz ilk saati kendinize ayırarak değerlendirebilirsiniz. Bu altın saatte, sizi eğitecek, motive edecek veya manevi açıdan güçlendirecek bir şeyler okuyun. Ne olduğu fark etmez. Bedeninize spor yapmanın iyi geldiği gibi, zihninize de bu iyi gelecektir. Gazete, dergi okumak veya televizyon seyretmek yerine, sizi canlandıracak bir şeyler okuyun. Satış işindeyseniz, pazarlama ile ilgili okuyun. Daha manevi şeyler ile ilgileniyorsanız, ruhani bir şey okuyun. İstiyorsanız motivasyonel bir şeyler okuyun ama her sabah 1 saat okuyun. Bu, zihninizi günün kalanına tamamen hazırlayacaktır. Büyük konuşmacılardan biri, ilk saatin günün kalanından bile daha iyi olduğunu söylemişti. Bu saate “Altın Saat” deniyor ve altın saati kendiniz için değerlendirin. Tıpkı sabah erken kalkıp spor yapmışsınız gibi, gün boyunca harika hissedeceksiniz. Sabah erken kalkıp 1 saat okursanız, zihnen gün boyu çok iyi hissedersiniz.
  • Formülün 2. adımı da şu: O gün içinde yapmanız gereken her şeyin bir listesini yapın. Oturun, bir liste yapın ve o gün yapacağınız her şeyi önceden planlayın.
  • 3. adım: Listenizi önceliklerine göre sıralayın. Önem sırasına göre birinci, ikinci ve üçüncünün ne olduğunu belirleyin. Bu şekilde tüm listenizi numaralandırın.
  • 4. adım: Listedeki en önemli işe başlayın. Bu en önemli iş bitene dek tüm zihninizi ona vererek odaklanın. Sonra da 2. önemli görevinize başlayın ve aynı şeyi yapın.
  • 5. adım: Arabanızda ders programları dinleyin. Arabanızı gezer bir sınıfa çevirin. Arabanızı tekerlekli bir üniversiteye çevirin. Kaliforniya Üniversitesi’ndeki bir araştırmaya göre, arabanızda giderken müzik yerine ders dinlemek (kulaklar için sakız çiğnemek de deniyor) neredeyse tam zamanlı üniversiteye denk bir eğitim almanızı sağlıyor. Tek bir ufak nokta haricinde: Üniversiteye gittiğinizde, öğrendiklerinizin %90-95’i pratik hayatta işinize yaramaz. Kuramsaldır, gerçektir ve öğrenmesi hoştur ama gerçek dünyada işe yaramaz. Ancak, pazarlama, iletişim, zaman yönetimi eğitim derslerini dinlediğinizde, sizin için o an asıl önemli olan şeyleri öğrenmeyi seçersiniz. Yani, arabanızı tekerlekli bir üniversiteye dönüştürmekle daha bile çok şey öğrenebilirsiniz. Arabanızı, gezer bir öğrenme makinesine çevirirsiniz.

En başa dönmemiz gerekecek olursa, ilginç bir noktaya değineceğim. Her sabah erken kalkıp 60 dakika boyunca okursanız, haftada ortalama bir kitap okursunuz. Haftada bir kitap da yılda ortalama 50 kitap eder. Astrofizik de dahil olmak üzere, üniversitelerde her bölümde doktora yapmak için yılda 30-50 kitap okumanız ve bunları bir tezde birleştirmeniz gerekir. 1 yıl içinde kendi alanınıza dair 30-50 kitap okursanız, doktora derecesine denk olursunuz. Bu konu ister satış, iş, girişimcilik veya başka bir alan olsun, fark etmez. Hayatınıza yarar sağlayacak bir alanda bir tez yazmışcasına yetkin olacaksınız. Günde 1 saat okuyarak gelirinizi 2-3 katına çıkarabilirsiniz. Bana dönen bir çok insan, bunun hayatlarında yarattığı farkın inanılmaz olduğunu söyledi. Güne, alanınız ile ilgili bir şeyler okuyarak başlayın. Ayrıca gün içinde yapacaklarınızı da önceden  planlarsanız, önceliklerinizi belirlediğinizde söz veriyorum üretkenliğiniz %25 artacak. en önemli görevinize konsantre olduğunuzda, üretkenliğinizi %50 daha artıracaksınız. Sadece okuyarak, öncelik belirleyerek ve en önemli işinize odaklanarak, üretkenliğiniz, performansınız ve ürününüz 1 yılda %100 artacak. Birçok kişi bana, arabanızda eğitim programları dinlemenin bile kendi başına gelirinizi 10 yılda %100 artırdığını söyledi.

  • Sıradaki adımımız, yani 6. adım: Her olaydan sonra kendinize 2 soru sormalısınız. Bu iki soruya ben “sihirli sorular” diyorum. Hayatınızı değiştirecek sorular bunlar. 1. soru şu: “Bu durumda neyi doğru yaptım?” İsterse bir satış işi, isterse bir iş toplantısı, anlaşması veya başvurusu olsun. Hemen ardından kendinize “neyi doğru yaptım?” diye sorun. Ve hemen sonrasında, doğru yaptığınız her şeyi tek tek yazın. Çünkü, sonuç başarılı olmadıysa bile, yaptığınız birçok doğru şey olmuştur. 2. sorunuz ise, “Gelecek sefer neyi farklı yapacağım?” olacak. Sonra da, bu durumu gelecek sefer geliştirmek için neler yapacağınızı yazın. Şu önemli ki, birçok insan neyi yanlış yaptıklarına takılıp kalırlar. “Nerede hata yaptım? Nasıl kaybettim?”  Bunları sorarsanız, bilinçaltınız bu negatif düşünceleri talimat olarak kaydedecektir. Böylece gelecek sefer benzer bir durumda aynı hatayı tekrarlayacaksınız. Ama “Neyi doğru yaptım?” ve “Neyi farklı yaparım?” diye sorarsanız, bilinçaltınız bunları gelecek sefer için talimat olarak kaydedecektir. Böylece gelecek sefer otomatik olarak öyle davranacaksınız.
  • %1000 Formülü’nün 7. adımı herkese milyon dolarlık müşteri gibi davranmanızdır. Hayatınızdaki veya çalıştığınız herkese, hayatınızın en önemli kişisi gibi davranın. Müşterilerinize, ürününüzden sanki milyon dolarlık satın alacaklarmış gibi davranın. Özellikle de aile bireylerinize böyle  davranmalısınız. Çocuklarınıza, eşinize ve arkadaşlarınıza gerçekten önemli insanlar olarak muamele edin. Başkalarına ne kadar önem vererek davranırsanız, kendinizi daha da iyi hissedersiniz. Siz daha pozitif hissettikçe, onlar da daha pozitif hissederler. Böylece sizin etrafınızda daha çok zaman geçirirler veya sizinle daha çok iş yaparlar.

Bu %1000 Formülü, tarih boyunca başarının anahtarı olmuştur. Çünkü sıfırdan başlayıp birden zengin olmaya atlayamazsınız. Hızlı veya kolay da kazanamazsınız. Yaptığınız şey şudur: İşe gidersiniz ve gün be gün, haftadan haftaya, azar azar sonuçlarınız iyileşir. 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s