Disiplin, Disiplin, Disiplin!

Dünyanı değiştirmek mi istiyorsun. Daha iyi bir yaşam ve yüksek bir standart mı hedefliyorsun. İşte yapman gerekeni söylüyorum: Önce masanı topla…

Dalga geçtiğimi düşünme, başlaman gereken nokta tam da bu gibi küçük şeyler.

Sadece benim söylediklerim değil, aslında disiplin hakkında komik ya da gülünmesi gereken hiçbir durum yok. Tamamı ile ciddiye alınması gereken ender konulardan biri disiplin. Konu irade olduğunda, kendini kontrol olduğunda, öz disiplin olduğunda biraz ciddileşmek ve hatta kendine karşı kabalaşmak faydalı bile olabilir. Çünkü bunu ciddiye almadığında ciddiye alınacak işler yapman ve ciddiye alınacak bir yaşam sürmen pek mümkün olmayacaktır. Sen kendi öz disiplinini ciddiye almadığında emin ol ki seni de kimse ciddiye almayacaktır.

Masanı toplama meselesine gelince… Bu disiplin konusunu anlaman için verdiğim bir örnek olmak ile birlikte tamamen ciddi olarak da bahsettiğim bir madde. Disiplin kocaman ya da dev hali ile tek bir mesele değil. Yapman gereken bir çok ufak ve sıralı işlerin bütünü. Masanı toplamak, kısa bir plan yapmak, erken kalkmak vesaire ve bunları doğru zamanda sırayla yapmak. Disiplin bu gibi şeyler ile oluşturup geliştirebileceğin bir vasıf.

Sabah erken kalktığında ya da kalkman gerektiğini düşündüğün vakitte kalktığında, o gün yapman gerekenlerden birini yaptın ve devam edebilirsin demektir. Bir “tik” atarsın ve sıradaki yapman gerekene odaklanırsın. Küçük ya da önemsiz gibi gördüğün erken kalkma eylemi kendisinden sonra gelen görevi de başarabileceğinin ispatıdır aslında. Onu yaptıysan sıradakini de yapabilirsin ve bu böyle sürer gider.

Bu şekilde anlattığımda çok kolay ve uygulanabilir gelebilir ama ne yazık ki kötü haberi vermek zorundayım: Zaman zaman çok zor olacak.

İlk Round : İşe Yaramıyor Yalanı

İlk gün yapman gerekenlerin hepsine “tik” attığında kendini çok iyi hissedeceksin. Bu belki bir kaç gün daha böyle devam edecek ve sen çok da  bir şeyin değişmediğini düşünmeye başlayacaksın. Sonra bu küçük tikleri küçümsemeye başlayacaksın ve bunun bir sonuca varmayacağı konusunda kendini ikna etmeye çalışacaksın. Birçoklarının kaybettiği ilk vazgeçişi yaşayacak ve bırakacaksın.

Doğruyu söylemek gerekirse “pat” diye her şeyin düzelmesini beklemen zaten disiplinsizliğinin ilk göstergelerinden biri. Hiçbir şey tek bir yaratımla olmadı bu dünyada ve olmayacak. İster adım adım, tane tane, tuğla tuğla örersin istersen vazgeçersin. Karar senin aynı şimdiye kadar verdiğin tüm kararlar gibi. Şu andaki haline bir bak ve memnunsan beni dinleme ama memnun değilsen, ne zaman ve nasıl olacağını düşünmeyi bırak, sadece yapman gerekenleri yap. Eğer o listede yazanları eksiksiz olarak tamamlıyorsan olmakta olan oluyor demektir. Gerisi senin işin değil.

İkinci Round : Acı İle Yüzleşmek

Kolay ve küçük olan bu günlük görevler, her gün ama her gün yapmaya devam ettiğinde çok zor gelmeye başlayacak. Küçük bir çay bardağını elinden hiç bırakmadan 1 saat boyunca tutmayı denersen ne demek istediğimi anlayacaksın.

Çok zor olduğu anlar olacak, karamsarlığın üzerine çöktüğü anlar olacak, bugün de bunu yapmasam ne olur ki dediğin anlar olacak. Sakın bunlara kanma. ASLA!

Her gün bir adım, hiç durmadan, hep ileri…

Günler geçtikçe daha az acıyacak emin ol. Bugünün zorları yarın kolay, ertesi gün basit ve zamanla çocuk oyuncağı gibi gelecek. Sadece YAP! Gerisi senin işin değil.

Üçüncü Round : Küçük Galibiyetin Zehri

En tehlikeli aşamaya geldin. Evet bir şeyler yolunda gitmeye başladı, bir kaç güzel netice ve ışık gördün sonunda. Sakın burada başardığını sanma. Asla bırakayım deme. Başarı bir sonuç değil, sürekli devam eden bir yolculuk ve süreç, unutma.

Bu noktada yaşayacağın rehavet seni küçük tiklerinden, o kutsal takviminden uzaklaştırabilir. Biraz dinlenmeyi hak ettiğini, biraz ara verebileceğini düşünmene sebep olabilir.

Bir defa bıraktığında başka ya da ilerideki zamanlarda da bırakabileceğin konusunda kendine izin vermen demektir. Bu izni bir kere verdiğinde tüm çabalarının boşa gitmesi ve yolculuğa baştan başlamak zorunda kalman işten bile değil. Kendine bu kötülüğü yapma. Tüm bu zehirlere ve hilelere kanma. Sen sadece yapman gerekeni YAP! Gerisi senin işin değil.

Sefalet mi Asalet mi?

Vazgeçersen, yarım bırakırsan, ertelersen kendini sefalete hazırlamanı öneririm. Bundan yıllar sonra, bakıma muhtaç olduğunu zamanlarda bile çalışman gerekecek. Şimdi kalkmaya üşendiğin yataktan eşek gibi kalkmak zorunda olacaksın.

Saygı göstermediğin ve küçümsediğin o küçük çabalardan çok daha küçük bir adam haline gelecek, hiç kimseden saygı görmeyecek, 3 kuruş için 5 kuruş etmeyen insanların kölesi olmaya devam edeceksin.

Ölümüne az zaman kaldığı bir dönemde, bu hayattan bir bok anlamadan göçmek üzere olduğunu fark edecek, kendine lanetler yağdıracak ve arkanda bir çok hüzünlü ve kızgın insan bırakarak suratı asık bir biçimde geberip gideceksin.

Ama disiplinin gücünü anlar ve şimdi, tam da şu an bu konuda küçük şeylerin düzenli yapıldığında hayatına katacağı değeri bilerek yaşamaya başlarsan, şu andan itibaren tüm hayatını hatırlayacak şekilde dolu dolu geçirecek, çocuklarının kahramanı, akraba ve arkadaşlarının medar-ı iftiharı ve her şeyden önemlisi milyonlarca yaşanmışlık ve gurur ile musmutlu bir insan olarak bu hayatını sürdürerek ışıl ışıl gözlerle son anına kadar çevrene de ışık saçacaksın.

Bundan öncekilerde olduğu, bundan sonrakilerde de olacağı gibi KARAR SENİN!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s