Bob Proctor

“İnanırsan her şey mümkün” mottosunun babası, Secret (Sır) ‘ın sevimli ak saçlı modern gurusu, çekim yasasının üstadı olarak para, bolluk ve bereket konusunda tüm dünyaya yeni bakış açısı ve umut veren adam, Bob Proctor.

Harekete Geç

Bir dostum bana insanları en çok durduran şeyin başlamak olduğunu söylemişti. Birçok insan başlarken pes ediyor çünkü. Harekete geçmezsen nasıl ilerleyeceksin.

Erken uyan ama gerçekten uyan. bana göre uyanmak gözlerini açtığın an değil ayaklarını yere bastığın andır. Hemen harekete geç ve amaçlarını sırala. Ne yapmak için harekete geçtiğin önemli olan, nasıl olacağı konusunda düşünmene gerek yok. Sadece ilk adımı at ve ilerle.

Amaçlarını sırala ve teker teker üzerilerine git. Birinciyi bitirmeden ikinciye başlama. Birinci için çabalarken üçüncüyü düşünme. Ve bunu her gün tekrarlar. Birinci, ikinci, üçüncü… Nasıl yaparım diye düşünme, sadece harekete geç, yol sana kendini gösterecektir.

Sağlam Sebepler

Dünyanın hemen her yerinde çalıştım. Ve gittiğim her yerde insanlara gerçekten ne istediklerini sordum durdum. Anladım ki kimse adam akıllı bir şeyler istemiyor.

Tatile çıkmak istiyorum, araba satın almak istiyorum, bir evim olsun gibi cevaplarla karşılaştım sürekli. Sürekli almak, satın almak, harcamak temelli cümleler kuran insanlar ile karşılaştım. Hiç kimsenin finansal özgürlüğüne dair bir fikri ve amacı yoktu.

Başarısızlığın asıl sebebi de bu ne yazık ki. İnsanlar kendi hayatlarını satmaktalar ama ne için? Bir ev ya da bir araba için insanın kendi hayatını harcaması normal mi sence. Hayatta başarılı olmak ve yaşadığını iddia edebileceğin bir hayat için sağlam ve tutku dolu olabilecek amaçların, sebeplerin olmalı. Senden daha büyük, senden daha değerli olduğunu düşündüğün bir amaç ve ideal üzerine tutku ile çalışmalısın.

Hayal Yoksa Hayat Yok

Kimse hayal gücünü kendi için kullanmıyor. Birçokları hayal gücünü kendine karşı kullanıyor. Çünkü istediklerini hayal etmek yerine sürekli istemedikleri şeyleri düşünmekle meşguller.

Kalemini al ve gerçekten ne istediğini, bu hayatta ulaşmak istediğin noktayı yaz. Ama bunu şimdiki zaman kipi ile yaz. Şu anda o halde ve o durumu taşıyormuş gibi. Yazmak sana ulaştığın o anı düşündürecek. Düşünmek ise sana o anı birebir hayal etme gücü verecek. Ve bu gerçeklik senin zihninde yaratılmış olacak.

Günlük hayatında kullandığın telefon da televizyon da bilgisayar da ekran da… aklına ne geliyor ise her biri bir zamanlar bir insanın zihninde canlanmıştı. Şimdi her yerdeler. Van Gogh’a nasıl böyle güzel işler çıkardığını sorduklarında cevabı hazırdı: “Önce ne çizeceğimi hayal ediyorum, sonra hayallerimi çiziyorum.”

Öz Değerini Yükselt

İnsanların seni nasıl gördükleri ya da dışarıdan nasıl göründüğün konusunda endişelendiğini biliyorum. Ama önemli olanın bu olmadığını anlamalısın. Önemli olan sen kendi içinde kendini nasıl görüyorsun.

Öz değeri yüksek insanlar dışarıdan görünmezler dışarıdan bilinirler. Ondaki hal kendini belli eder ve tüm giysilerinden, arabasının modelinden, saatinin markasından çok önde ve önce kendini gösterir. Şu konuda da emin olabilirsin, arabaları da saatleri de bu sebeple çok güzeldir. 🙂

Kararlarını Kendin Ver, Kararlarına Sahip Çık

Karar vermeyi öğrenmelisin önce. Düşünüp durarak vakit kaybetmek yerine karar verebilmelisin ki harekete geçebilesin. Ve bir nihayetin karar olabilmesi için ona sadık kalman çok önemli. Aksi takdir de o bir karar olmak yerine boşa geçirilen, yitik bir çaba ve zaman olacaktır. Şunu asla unutma, dünyayı değiştirenler karar verirken çok hızlı, kararlarını değiştirir ya da kararlarından vazgeçerken çok yavaş olan insanlardır.

İNAN!

İnanırsan her şey mümkün. Bunun üzerinde çok uzun zamandır çalışıyorum ve hangi kaynağa bakarsam bakayım, ister din olsun ister bilim, benimle aynı şeyi söylüyor.

İnanırsan her şey mümkün!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s