Salvador, Deli mi? Dahi mi? Dali mi?

Salvador DaliSürrealizm denince ilk akla gelen isim olmakla birlikte, bu gerçek üstücülüğünün yanısıra tüm marjinal halleri ve yaşam tarzı ile deli mi yoksa dahi mi olduğu merak konusu olan sıradışı Dali.

Reenkarnasyon

Salvador Dali doğmadan önce ailenin bir çocuğu daha olmuş fakat doğumdan sonra ölmüştü. Salvador ismi aslında bu kardeşine aitti ve 9 ay sonra doğan Dali ilk Salvador’a çok benzediği içi ailesi Dali’nin ilk Salvador’un reenkarnasyonu olduğuna inandı. 5 yaşında bu kendisine anlatıldı ve kardeşinin mezarına ziyarete götürüldü. Sonrasında Dali’de buna inanarak büyüdü.

Tamamen Uyumsuz

Akademiden uzaklaştırıldığı sene tutuklanarak cezaevine gire Dali sonrasında geri döndüğü akademiden bu kez mezun olmasına günler kala ihraç edilerek kovuldu.

Hitler Takıntısı

Apolitik olarak bilinen ve bunu doğrulayan açıklamaları da bulunan Dali, yine politik olmadığını savunduğu bir Hitler takıntısına sahipti. Bazı eserlerinde dolaylı bazı eserlerinde aşikar biçimde Hitler’i resmetmişti.

Para Yerine Sanat

Sekreterlerine para ödemiyor, bunun yerine yaptığı tablolardan hediye ediyordu. Gittiği restoran ve kafelerde çek yapraklarına rakam yazmak yerine karikatürler çizerek hesabı ödüyordu. Sonrasında bu çizimler sahiplerini milyoner etmeye yetmişti.

Açık Evlilik

Eşi Gala ile tanıştıklarında Gala bir fransız şair ile evli idi. Dali ile tanıştıktan sonra boşandılar ama Gala’nın eski kocası ile seks ilişkisi devam etti. Sonrasında Dali ve Gala evlenseler de her ikisi de başka insanlar ile görüşmeye devam ettiler.

Chupa Chups

Dünyanın en büyü lolipop üreticisi Chupa Chups’un logosunu Dali çizmiştir.

Karnabahar, Freud ve Heisenberg

Dali Freud’a hayrandı ve tablolarındaki soyut anlatım tarzı olan ve kendisinin paranoyak eleştirel yöntem adını verdiği yöntemi O’ndan esinlenerek geliştirmişti. Fizikçi Heisenberg’e de hayran olan Dali, O’nun da çalışmalarını ve O’ndan esinlendiklerini defalarca resmetmiş ve Heisenberg’e olan hayranlığını şu megaloman cümlesi ile ifade etmişti:

“Eskiden sadece kendime hayrandım. Artık hem kendime hem de Heisenberg’e hayranım.”

Logaritmik eğrilerinden dolayı hayran olduğunu belirttiği, bir defasında 500 kilo satın alarak Rolls Royce’u ile İspanya’dan Paris’e taşıdığı karnabahar hakkında söyledikleri:

“Aslına her şey karnabaharda bitiyor.”

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s