Jack Ma

Çin’in en zengin, dünyanın 18’nci en zengin adamı, Alibaba.com‘un kurucusu, milyonlarca kişiye sağladığı olanaklar, milyarlarca kişiye ulaştırdığı ürünler ve 30 Milyar Doları aşan servetiyle Jack Ma.

Zorlukları ve Engelleri Kullan

Üniversiteye girmeden önce 3 yıl uğraştım sürekli rededildim. 30 defa iş için başvurdum ve reddedildim. Polis olmaya çalıştım yeterince iyi olmadığımı söylediler. 5 kişi polis olmak için başvurmuş ve 4’ü kabul edilirken tek kabul edilmeyen bendim. KFC (Kentucky Fried Chickens) benim şehrime geldiğinde 24 kişi işe başvurdu ve 23’ü işe alınırken reddedilen bendim. Ve tabii bu arada Harvard’a da başvurmuştum. 10 defa da oradan geri çevrildim.

Zorluklar ve engeller ne zaman ortaya çıktı ise orada zorlukları ve engelleri kullan. Şimdi bu saydıklarımın hepsi benim gelmemi bekliyorlar.

Açıl Susam Açıl

Başarı için gizli bir kodumuz var, aynı Alibaba’nın “açıl susam açıl” kodu gibi. Bizim gizli kodumuz ise “hayallerini canlı tut, çünkü bir gün gerçek olabilirler”.

Kültürünüz Olsun

Teknolojiyi kullanıyor olabiliriz fakat bizim işimizdeki temel ve ana dayanak hiç bir zaman teknoloji olmadı. 18 kişi ile çalışırken de böyleydi, şu anda 20.000 çalışanımız varken de böyle. Teknoloji sadece bir araç, biz insan ve insani değerler üzerine bir kültür geliştirdik ve şirketimizi de bu kültürle geliştirdik.

Küçük Adamları Ele

Farklı ve sıradışı bir şeyler yapmaya çalıştığında mutlaka küçük adamlar ile karşılaşacaksın. Ben AliPay fikri ile ilk ortaya çıktığımda birçok defa şunu duydum: “Bu hayatımda duyduğum en aptalca şey.”  Ben de her defasında şöyle cevap verdim: “İnsanlar kullandığı sürece aptal ya da zeki olması ne farkeder?” Ve şu anda AliPay‘i kullana 800 Milyon aptal var 🙂 .

Odakta Kal

Hayır demeyi öğrendim. Çünkü her şeye evet dersem günde 5000 projeye evet demem gerekiyor. Eğer bir proje bizim konumuz, bizim işimiz, bizim yöntemlerimiz ve bizim ihtiyaçlarımız konusunda bir yenilik ve kolaylık getiriyorsa ilgilenebilirim. Ama biri gelip de şöyle derse: “Acayip bir fikrim var ve çok ama çok para kazandırabilecek bir iş”… Kusura bakmayın, ilgilenmiyorum.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s