Kendi Cenazene Hoş Geldin

Kendi cenazeni düşünmeni istiyorum. Öldün ve gömülmek üzere tabutta bekliyorsun. Cenazene katılanların senin hakkında ne düşüneceklerini ve arkandan nasıl konuşacaklarını hayal edebilir misin? Eğer nesnel davranır ve bir süre tarafsızca düşünebilirsen buna sen de cevap verebilirsin. Ölmene gerek yok :).

Bu konuda vereceğin cevaplar esnasında sen de göreceksin ki kimlerin hayatına olumlu  ve yapıcı olarak dokunduysan onlar hakkında iyi ve güzel anılar ile konuşacaklar, kimlerin hayatında kötü ve olumsuz izler bıraktıysan onlar ya sessiz kalacak ya da arkandan üzülmeyecekler.

Şimdi bu konuyu şu şekilde ele almanı istiyorum. Cenazende bulunacağını düşündüğün insanların büyük bir çoğundan şu anda uzaktasın. Onların yanında değil ya da az sıklıklar ile görüşüyorsun. Dolayısı ile aslında sen ömrünün büyük çoğunluğunda onlar için ölü sayılırsın. Şu anda senin hakkında ne konuşuyorlar veya onlara senin hakkında soru yöneltsek ne cevap verirler. İşte bu sorunun cevabı başarı yolunda ne kadar dış destek ve yardım alabileceğinin, kendi çabaların dışındaki hız çarpanının kaç olduğunun yanıtıdır. İnsan odaklı bir değer bilincin yok ise neden bazılarının sen çok çalışırken kolay ve senden hızlı bir şekilde başarıya ulaştıklarını artık kendine sorabilirsin.

Her Şey İki Defa Yaratılır

Şunu asla unutma, her şey iki defa yaratılır: Önce zihinde sonra fiziksel gerçeklikte. Eğer birilerinin aklına çok az ya da olumsuz olarak düşüyorsan hayatında olumlu şeylerin sık gerçekleşmesini beklemen beyhude bir umuttur sadece.

Peki bu iki defa yaratılan durumlara bir de senin açından bakabilir miyiz? Senin aklındakiler ve yaptıkların neler?

Zihinsel Uyumsuzluk

Şimdi sana sorsam, bu dünyada en değer verdiğin ya da en çok istediğin şey nedir desem muhtemelen bana aşağıdaki şu üç maddeyi sıralayacaksın:

  • Ailem ile huzurlu ve mutlu bir yaşam
  • Sağlıklı ve uzun bir ömür
  • Hedeflerimi ve amaçlarımı gerçekleştirmiş, başarılı ve finansal olarak özgür bir hayat.

Tamam, tamam… Senin üzerine çok geldiğimi düşündüğünü biliyorum. Ben bunları genele göre anlatayım sen payına düşenleri al.

Ailesi ile huzurlu ve mutlu bir yaşam dileyenler, günlük işlerini planlayıp, zamanında bitirerek onlara daha fazla vakit ayırabilecek şekilde mi çalışıyorlar? Yoksa gün içerisinde lüzumsuz internet sitelerinde vakitlerini harcayıp, gereksiz insanlar ile telefon konuşmalarını uzatıp, hiçbir fayda sağlamayan iş yeri sohbetleri ile vakitlerini verimsizleştirip, evlerine huzursuz  ve bitmemiş birçok iş yükü ile mi dönüyorlar?

Asla yargıladığımı düşünme lütfen, ben sadece soruyorum.

Sağlıklı ve uzun bir ömür isteyenler, beslenme alışkanlıklarını düzenleyip, düzenli spor ve sosyal aktivite olarak yoğun bir hayat mı yaşıyorlar? Yoksa sürekli atıştırma ve fast food ile öğünlerini geçiştirip, nedense spor yapmaya hiç vakit ayıramayıp ya da üşenip, sosyal aktivite şöyle dursun hayatlarındaki en önemli kişileri bile sadece zorunlu anlarda ya da işleri düştüğünde mi arayıp soruyorlar?

Başarı ve finansal özgürlük hedefleri olanlar ise günlük, aylık ve senelik planlarını hazırlayarak, bunlar için disiplinli bir biçimde adımlarını attıkları bir yaşam tarzları mı var? Yoksa sürekli memleketin halinden, ekonominin düzensizliğinden, ihtiyaç mı yoksa sadece istek mi olduğu belli olmayan ekstra harcamalardan dert yanarak tüm plan ve hedeflerini başka bir bahara ya da yılbaşına erteleyerek mi geçiriyorlar ömürlerini?

Buna zihinsel uyumsuzluk denir. Aklındakiler ile yaptıkların birbiri ile zıt ve çelişkili ise böylece yaşayıp geberir gidersin. O zaman ben de sana konuşmanın başındaki durumu tekrar hatırlatmak zorunda kalırım:

Kendi cenazene hoş geldin…  

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s