Leonardo Da Vinci ve Monalisa

Da Vinci, Monalisa tablosunun yapımına 1503 yılında başlamıştı. Tablonun tamamlanmasının 4 yılı bulduğu düşünülür. Başka bir rivayete göre Da Vinci, günde 1 milimetre kare çalıştığı için 10 yıl sürdüğü de düşünülür. Tablo şu anda Louvre Müzesi‘nde sergilenmektedir.

Monalisa’nın en büyük özelliği gülümsemesidir. Bazılarına göre bu gülümseme bir göz yanılgısından ibaret fakat sonrasında yapılan araştırmalar bundan daha fazlasını bize söylemekte. Öncelikle söz konusu Leonardo Da Vinci olduğunda tabii ki tüm yüz ve ifadeler de altın oran olduğunu söylemeye gerek bile yok.

Da Vinci tek bir surat ifadesinde 4 duyguyu resmedebilen belki de tek ressamdır. Monalisa’nın yüzünde sırasıyla

  • %83 mutluluk
  • %9 küçümseme
  • %6 korku
  • %2 öfke

bulunmaktadır.

Kim Bu Monalisa

Da Vinci, kendisine yardımcı olarak, yetiştirme amaçlı 10 yaşında bir çocuk almıştır. Fakat bu çocuk hem yaramaz hem de hırsızlık yapan bir çocuktur ama Da Vinci çocuğun bu kötü tarafları ile hiç ilgilenmez. Aksine bu çocuğun masum bakışlarına, duru güzelliğine ve kıvırcık saçlarına hayranlığını dile getirir durur.

Tüm bu kötü huylarından dolayı Da Vinci çocuğa Salai adını verir. Bu kelime “küçük pislik” ve “şeytan” anlamlarında kullanılan bir sözcüktür. Da Vinci de bu çocuğa MON SALAI (Benim Şeytanım) diye seslenmektedir.

Söylentilere göre bu çocuk Da Vinci’nin sevgilisidir. Ve tabii ki anlaşıldığı üzere Salai erkek bir çocuktur.

Çok tartışılan bir rivayete göre MONA LISA aslında MON SALAI‘nin ta kendisidir. Da Vinci gizlemek adına başka bir kadının hatları ile Salai’nin karışımı bir tablo yapmıştır. Tabloya yakından bakıldığında Monalisa’nın gözlerinde L ve S harflerinin bulunduğu görülmekte ve bunların Leonardo’nun L’si ve Salai’nin S’si olduğu düşünülmektedir. Bunun dışında resmin sağ üst köşesine doğru, arka planda yer alan Bobio Köprüsü’nün “Şeytan Köprüsü” olarak bilinmesi de resmin Salai’nin olduğu fikrini güçlendirmektedir.

Bunun dışında Monalisa’nın devrin önemli kişilerinden Francesco Del Giovanni‘nin eşi ya da aslında Da Vinci’nin kendi otoportresi olduğu da düşünülmekte ise de bunlar ile ilgili somut kanıtlar bulunmamakta.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s