Entelektüel Bir Süreç Olarak Tasarım

Tasarımın ana meselesi iletişim aslında. her ne kadar konular ve olgular hakkında yeni ve farklı bir üslup olarak anlaşılsa da toplum ve kültür arasındaki ilişkiye bir köprü olması dolayısı ile entelektüel bir hal. İşte bu hal ile hallenen tasarımcı da sadece yaptıklarından dolayı değil kişiliğinden ötürü de tasarımcı.

İletişimin ana meselesi ise bilgi iletmek. Bu noktada tasarım yazı, görüntü, ses gibi ortamların destekleri ile bilginin taşınmasında bir katalizör olarak var olmakta. Son dönemlerde iletişim tasarımı kavramını çokça duymamızın haklı nedeni de bu.

Akl-ı selim bir bakış açısı ile okumayanın yazamayacağı, yazamayanın kelimeleri ve bu kelimelerin ifadesi olan görüntü ve sesleri layığı ile üretemeyeceği göz önüne alındığında tasarımın entelektüel bir iş olduğu aşikardır.

İletişimde bilgiyi gönderen üretici ile bilgiyi alan kullanıcı arasındaki bağlantıyı organize eden tasarımcı bilgideki doğruluk, anlaşılırlık, öğrenilebilirlik ve kalıcılık kalitelerinden sorumlu olan taraf olarak çok ciddi bir öneme sahip konumdadır.

90’ların başından itibaren, özellikle bilgisayar ve internet teknolojilerindeki gelişmeler, özgürlükçü bir tasarım anlayışını beraberinde getirmiştir. İlk aşamada kalite seviyesinde ciddi kaygılar uyandırsa da bu özgürlük uzun vadede demokratikleşmenin önünü açmıştır.

Artık tasarım büyük ajansların tekelinde değilken, tasarımcı da evetçi kültürün ve grupça düşünmenin kölesi değildir. Talep mercii ile tasarımcı arasında kalkan engeller, tasarımın ve tasarımcının zorlam bir yaratıcılık yaftasından kurtulmasına olanak sağlamıştır. Bir tasarımın ya da tasarımcının yaratıcı olmadan da iyi olabileceği ortaya çıkan tasarımlar ile kendini göstermiş ve yaratıcı olmayan ama iyi tasarımlar iletişim kalitesinde önemli rol alabilmiştir.

Yaratıcı olmayan ama iyi tasarımcı ise ancak ve ancak entelektüel seviyenin kalitesi ile doğru orantılıdır.

Son olarak tekrar etek isterim:

  • Okumayan yazamaz,
  • Yazamayan imgeleyemez,
  • İmgeleyemeyen iletişemez,
  • İletişim becerisinden yoksun olandan tasarımcı olamaz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s