Örnek Ol, Lider Ol

Bir lider önce kendisi ile barışık olur. Başarısı da yolculuğu da kendisi ile ilgilidir ve asla başkasına ispat çabasında değildir. Onun bu dinginliği, çabası ve disiplini onunla çalışanların inancını artırır ve motive eder. Liderlik örnek olmakla başlar.

Mezun olduğunda lider olamazsın. Lider bir tecrübe kumbarası ve özellikle reddedilenlerin kralıdır. En zoru her zamanki gibi ilk iştir. Doğru ve yüksek idealde bir işe kafayı takmışsan önce bol bol reddedilirsin. Zorlarsın, zorlarsın, en sonunda olur. Olduktan sonra başka bir zordur. Çalışır, çalışır, çalışırsın… En çok tecrübe kazanırsın. Bütün bunlar biriktikçe seni iyi bir lider yapmaz, en çoğu iyi bir yönetici yapar. Yöneticilik teknik ve mekanik bir iştir. Süreci iyi bilirsen iyi yönetebilirsin. Ama lider fikir ve ruh ile olur. Fikirleri ve tavrı ile insanları peşinde sürükleyebilen insandır lider.

En büyük ve tüm sorumluluğu alabilirsen lider sensin. En büyük sorumluluğu alabilen en büyük katkıyı sağlar. En büyük katkıyı sağlayan başarıdaki en büyük paya sahiptir. Liderdir.

Sana kurumsal hayatı ve mesai sarmalını anlatıp, övdüğümü düşünmeni istemem. Ama herkes gibi bu cehennemin içinden geçmek gerekiyor tecrübe kazanabilmek için. Burada kendini doğru tahlil etmen çok önemli. Eğer her sabah işe motive olarak gidiyor, işte yaptıklarından keyif alıyor, iş arkadaşların ile olmaktan hoşlanıyor, bulunduğun yerin “kendi hayallerini” gerçekleştirebileceğin doğru ortam olduğunu düşünüyorsan elinden geldiğince çok çalış, çok öğren ve deneyimleyebileceğin her şeyi tecrübe et.

Bu saydıklarım yoksa risk almaktan ve doğru yeri bulana kadar denemekten korkma. Hata yaparım ya da yanlış seçimlerim olur diye de korkma. Öğrenme ve kendini geliştirme katsayın, kendine ne kadar hata yapma izni verirsen o kadar artacaktır emin ol.

İnsanların seni nasıl tanımladıklarına kulak ver. İdealist, vizyoner, çalışkan, etik standartları yüksek biri olarak tanınıyor isen doğru yoldasın. Ama stresi yüksek, fevri, öfkeli, korkulan ve detaycı biri olarak biliniyorsan kendine dışarıdan bakmayı dene lütfen. Detaylara takılmak, detaycı olmak korkunun dışa vurumudur unutma. Kendine uzaktan bak, nesnel olarak eleştir ve korkularınla yüzleş.

Korkularından arınmış, aslında korkulacak bir şey olmadığını anlamış, korku diye bir şeyin var olmadığını öğrenmiş biri olduğunda insanları arkanda toplayabileceksin. Önce bağımsız ve özgür bir “sen” olmalısın.

Ve unutma, korku yoksa ancak “sen” varsın…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s