Toplum ve Kültürlerin Sporu Tasarım

Vücudunuzu geliştirmek, kuvvetlendirmek için spor yaptığını bir düşün. Peki bu spor yapmaktaki amacın nedir? Saymaya kalktığında bir çok neden sayabilirsin. Daha fit görünmek, daha seksi görünmek, daha sağlıklı olmak ve daha kuvvetli olmak gibi… Her ne sebep ile olursa olsun bu istediklerin aslında kendini daha faydalı ve daha işe yarar hale getirmek adınadır. Karşı cinse karşı daha işe yarar, hayat kaliten adına daha işe yarar ya da çeşitli iş dallarındaki performansın adına daha işe yarar olmak…

Ayrıca beden gelişimi dışında zihnin için de aynı amaçla bir şeyler yapabilirsin. Bu kez yaptığın eylemin adı spor değil egzersiz olacaktır. Ve tabii ruhun ve manevi tarafın için aynı amaçla yola çıktığında bu kez meditasyon dediğimiz ruh sporunu yapacaksın.

Tüm bu gelişme ve geliştirme çabalarını düşündüğünde toplum ve kültürü daha işe yarar bir hale getirmek için ne yapılacağını düşündüğünde karşına cevap olarak çıkacak tek bir genel sözcük var : tasarım.

İster şiir, ister edebi herhangi bir tür, ister mekanik ya da endüstriyel, ister lüks ya da elit; herhangi bir yenilik ve yaratıcılık unsuru genel bağlamda tasarımdır.

Çok uzun bir yoldan gelen bir tür olarak insan, bilinç sahibi olma ve bilgiyi aktarabilme yeteneği ile yaşantısı ve çevresini daha işe yarar hale getirebilmek adına sürekli tasarım yaparak bugüne gelmiştir. Bundan 12 bin yıl önce taşlara kendisini kötü güçlerden korumak için tanrı figürleri çizen, bize göre ilkel ve cahil insanların yaptığı çalışmalar bugünkü heykel sanatının ilk birikimleri idi ve hiçbir şekilde gereksiz ve boşa değildi.

Şunu unutma lütfen, 12 bin yıl önceki insanların bizimle ve geleceğimiz seviye ile ilgili zerre kadar fikirleri yoktu. Dolayısı ile ne yaptılar ise kendileri ve kendi ihtiyaçları için yaptılar ve birikim olarak bize kadar aktara aktara gelişime katkıda bulundular. Aynı şekilde düşünürsen bizimde bundan 12 bin yıl sonraki insanoğlu için zerre kadar fikrimiz yok. Bu sebeple herhangi bir sanat ve tasarım dalı gereksiz ve boşa olmanın tam aksine gelişimin en önemli unsurudur.

Bu sebeple hiçbir yenilik ve yaratıcılık içeren olguyu ve özellikle hiçbir bilgi kırıntısını küçümsemeden sev. Sana lüks, gereksiz, israf ya da saçma gelebilir ama sanat ve tasarımın her türü bizi, toplumumuzu ve kültürümüzü daha işe yarar hale getiren şeylerdir.

Sevmediğin hiç bir şeyden fayda sağlayamayacak, ondaki hayrı ve karı kendi adına elde edemeyeceksin. Sevmek her zaman iyidir, SEV!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s