Les Brown

Kaçınızın ulaşmak istediği büyük amaçları var.?

Ben bu soruyu sorduğumda çoğu kişi elini kaldıracak, bazı insanlar kaldırmayacak. Bazı insanlar çok şey istemez. Çoğu insan hayatta kalma, konfor alanında yaşar. Onlar bulundukları yerde gayet iyidirler.

Ama bazı insanlar için sadece hayatta kalmak yeterli değildir. Ben hayatta 3 tip insan olduğuna inanırım:

  1. Kazananlar
  2. Kaybedenler
  3. Henüz nasıl kazanacağını keşfedememiş olanlar.

Bu bireylerde onlara kuvvet veren, kendilerine yatırım yapmalarını sağlayan, seminerlere ve atölye çalışmalarını sağlayan bir şeyler var. Ve içlerinde “ben bundan daha iyisini yapabilirim” diyen bir şey var. Bu insanlar bulundukları yerde mutlu olması gereken insanlar ama değiller. Kaçımız tekrar dünyaya gelse şimdiye kadar yaptıklarından daha fazlasını yapacağını düşünüyor. Tabii ki  hepimiz…

Zamanında çok harika bir adam olan George Bernard Shaw hakkında bir hikaye okuyordum ve ondan bir alıntı yapmak istiyorum. Ona sorulan sorulardan biri gerçekten içime işledi: “Eğer dünyadaki herhangi biri olabilseydin, tarih boyunca herhangi biri, eğer tekrar doğma gücün olsaydı, bize kim olarak dönerdin?” Ve göz kırpmadan cevap verir: “Hiç olamadığım adam olarak dönmek isterdim.”

Ben hayatıma baktığımda, bu Les Brown çok uzun yıllar boyunca esaret içindeydi. Hayatımın ileri zamanlarına kadar dışarı çıkmadı. Tutkuluydu ama korku ile esir edilmişti. Şu anda yaptığım işi yapmak istiyordum. Başarmak istediğim şeyleri düşündüm ve kendime engel oldum. Çünkü başarısızlıktan korkuyordum. Hata yapmaktan korkuyordum. Kendimi utandırmaktan korkuyordum. Lisans diploması olan insanlardan korkuyordum. Çünkü benim bir lisans diplomam yoktu, ve hala bir lisans diplomam yok. Bu yüzden yapmak istediğim şeyleri düşünüyordum ve sonra “Les bunu yapamazsın” diyordum.

  • Les. ne dediğini anlıyorum ama yapma, mantıklı ol, pratik ol.
  • Bunu yapamazsın. Zig Ziglar‘ı, Tony Robbins‘i Doktor Norman Vincent Peale ve Robert Schuller‘ı izlediğinde iyi hissettiğini, bunun seni motive ettiğini biliyorum ama gerçekçi ol. 
  • Bunu yapamazsın. Hiç büyük bir şirket için çalışmadın. Hadi ama makul ol.
  • Mantıklı ol. Biliyorum insanlar senin yetenekli biri olduğunu, iyi bir kişiliğin olduğunu, komik olduğunu, onlara iyi hissettirdiğini ve güldürdüğünü söylüyorlar. Ama sen bir konuşmacı  olman, şirketler adına konuşman, insanları eğitmen ve senin hiç yapmadığın bir şeyi yapmaları için insanları motive etmen… Hadi ama…
  • Sen zengin değilsin, sen başarılı değilsin, hiç kitabın yok, kaynağın yok, bağlantıların yok, insanları tanımıyorsun.
  • Sen… sen bunu yapamazsın Les Brown!

Görüyor musun, kalbim ben bunu ben yapabilir dedi. Rüyama baktım ve yapmayı sevdiğim şeyi yapan birini gördüm. Ben insanlara yardım etmeyi çok severim. Ve kalbim ben bunu yapabilirim dedi.

Sonra kritik biri hata yaptım. “Nasıl?” diye sordum. Aklım kontrolü devraldı, önüme çıktı ve dedi ki: “Les Brown, kalbinin ne dediğini duydum. Sana soruyorum, bunu nasıl yapacaksın?” Ve bunu nasıl yapacağımı çözmeye çalıştım.

O zaman saatte 1000 dolar kazanmak istiyordum, aklım bana haftada 1000 dolar kazanıyor musun? diye sordu. Hayır dedim. Bunu daha önce yaptın mı? diye sordu. Hayır dedim. Sana bunu nasıl yapacağını anlatan hiçbir kişi tanıyor musun ya da iletişimin var mı? diye sordu. Hayır dedim. Paran var mı? diye sordu. Hayır… Yeterliliğin var mı? Hayır… Gerçekten bunu yapabileceğine inanıyor musun? Hayır…

Bir Afrika atasözü şöyle der: “Eğer içinde bir düşman yoksa, dışarıdaki düşman size hiçbir şey yapamaz.” 

Kendi kendimi vazgeçirdim. Bunu bana benden başka kimse yapmadı. Başarıya ulaşmak için ihtiyacımız olan ışık yıldızlarda değil, içimizde. Biz kendi emrimizdeyiz.

Bazen kendimizle savaşmamız gerekir. Bazen elde etmek istediğiniz bir hayaliniz, bir amacınız olur ve ben bunu yapamam dersiniz. Kendinize “Çeneni Kapa! Ben bunu yapabilirim. Bana bunu yapamayacağımı söyleme” demelisiniz.

Çoğu insan büyüklüklerini hiçbir zaman keşfedemez. Çoğu insan vasat bir hayat geçirir ve mezara girer. Potansiyellerinin çok altında bir hayat yaşarlar.

Hayalini düşün. Senden hayalini büyütmeni istiyorum. Oldukça büyük. Sende özel bir şeyler olduğunu söylerken, bildiğim bir şeyden bahsediyorum. İçinde büyüklük var, Hiçbir zaman hayal etmeye bile kalkışamayacağın kadar fazlasını yapabilme kabiliyeti var.

Büyüklük bir seçimdir. Kader değildir. 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s