Basit Olan Satar

İnsanlar bunalmış durumda. Teknolojinin hem çok fazla hem de çok hızlı olduğu hissindeler. Tasarımlar gösterişli, kolay ve kullanışlı ama fazla.

Yıllar geçtikçe hem teknolojik ürünlerin hem de yazılım arayüzlerinin kalitesi ve görsel albenisi arttıkça arttı. Fakat her yenilik ve güzellikle birlikte, sıradan kullanıcı için işler zorlaşmaya başladı. Önceleri alışmak olarak sarfedilen çaba yıllar geçtikçe öğrenmek ve hatta eğitim almak gerekir hale geldi.

Artık yardım metinlerinin yerini yardım sayfaları, online teknik destek ve konuşmaları ve soruları, sosyal medyada komedi malzemesi haline gelen müşteri destek hatları aldı.

Para vererek aldığımız ürünleri kullanamıyor ve bunlar için tekrar belirli bir masraf yaparak öğrenmek için zaman harcıyoruz. İşin en garip taraflarından biri de hep daha çok para ödediğimiz ürünler her seferinde daha küçük hale geliyor. Teknolojik aletler küçülürken, ne kadar gariptir ki elimiz, gözlerimiz ve parmaklarımız hala aynı boyda.

Ve tabii ki güncelleme meselesini unutmamak lazım. 3000 TL ödeyerek satın aldığımız bir yazılım için nedense her yıl bir de 500 TL daha ödüyoruz. Ve bunu her sene ödesek bile aslında hala 3 yıl önce yazılımı aldığımız zamanki özelliklerinden başkasını kullanmıyoruz. Kullanmıyoruz ama başka bir girişimci sadece bizim kullandığımız özelliklere sahip küçük bir yazılımı uygun fiyata piyasaya sürdüğünde satın almayı bırakın, kendi yazılımımız ile kıyaslayıp küçümseyerek kötülüyoruz.

Bu noktada üreticileri yanıltan durum şu ki, biz çok işlevli olduğu için değil çok kulanışsız olduğu için zorluk ve sıkıntı çekiyoruz. Bize işe yaramaz versiyonlar vermek yerine çok daha fazla işe yarayan ama daha kolay kullanılan şeyler satmak zorundalar. Eğer bir şeyler satmak istiyorlarsa.

Burada örnek alınması gerekenler:

  • Sadece arama boşluğu ve ARA butonundan ibaret olan google.com
  • Tek tuşa sahip bir çok Apple ürünü

Her zaman her yerde duyabileceğiniz gibi: Basit Olan Satar!

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s