Kendine Yatırım Yap!

Yaşam Kaliteni Artırmak İçin Gerekenler Senin Elinde

Tam olarak kim olduğunuzu biliyor musun? Tarafsız ve dışarıdan bir gözle hiç kendine baktın mı? Bunun için bakman gereken 2 unsur var ve bunlar sana büyük ölçüde doğruyu anlatacaktır. Tabii ki kendine doğru cevaplar verecek cesaretiniz var ise:

  • Neler yapıyorsunuz?
  • Vaktinizi nelere harcıyorsunuz?

Sorular Devam Ediyor

Eğer verdiğin cevaplar seni memnun etmediyse yaşamında ne yaratmak istediğini düşün. Zamanını ne ile doldurduğuna baktığında, zamanını nasıl kullandığının bir değerlendirmesini yaptığında aslında ne ile uğraştığın da ortaya çıkacaktır.

Peki, kendiniz için ne kadar zaman ayırıyorsun? Hayallerin ve ideallerin için kaç saat ayırıyorsun kendine? Son 1 ay içerisinde kaç kitap okudun mesela? Ya da geçen yıl hangi yeni bilgiyi edindin veya sahip olduğun hangi beceriyi geliştirdin? Kendine nasıl bir katkı sağladın?

Herkesin Acelesi Var

İnsanlar işlerinden çıkıyor ve kendilerini televizyon karşısındaki koltuğa atabilmek için acele ediyorlar. Hiçbir şey yapmamak için aceleci davranmak başlı başına bir trajedi. Sadece oturmak ve bütün yapılması gerekenleri uyuduktan sonra yarın yapacaklarını düşünmek için eve gitmek… Durumun vehameti ve acınası hali cümlelerde kendisini açık olarak gösteriyor aslında. Apaçık ve aşikar… Vakit ile birlikte boşa harcanan hayatlar.

Oyun Oynamıyoruz

Eğer bir hayat amacın var ve artık bu acınası halden çıkmak ve hedeflerime ilerlemek istiyorum diyorsan yapman gerekenler belli. Bunlar bir sır değil.

Elinde ne varsa, her şeyi buna vermek zorundasın. Artık televizyon başında geçirilen saatler yok! Arkadaş buluşmalarında saçma sapan konular için harcanan akşamlar yok! Burada oyun oymamıyoruz ve evet, bilgisayarda sırf karşına çıktı diye oynadığın o çocukça oyunlar da yok! Yapman gereken şey çalışmak.

Yaşam Kaliten Senin Elinde

Bu yaşam okulu, sınıflar çok kalabalık, sınav zor çünkü, emin ol sorular kazık. Sonuçlar mı? En korkman gereken kısım da burası. Sonuçları belli rakamlar ile değil hayatın ile alıyorsun. Kanlı canlı ve birebir senin yaşam kaliten, saygınlığın, maddi durumun ve geleceğin…

Bu da demek oluyor ki yaşam kaliteni en üst seviyeye çıkarman için bir fırsat var elinde. Yapabildiklerini bir düşün. Kendi potansiyelinin en üst ve en iyi kullanımı için ona sahip çık. O senin en değerli ürünün, senin en kıymetlin.

Ne Kadar Meşgulsün?

Karamsarlığa düşme çünkü tüm başarılı ve zengin insanlar senin ile aynı vakte sahip. Bu yüzden onların yaptığı ama senin yapamadığın şey para yatırımı değil. Kendilerine yaptıkları yatırım. İşten sonra televizyona değil yapmak istedikleri şeylere vakit ayırmaları. Başkalarının boşa harcadığı zaman naktini kendilerine yatırmaları.

İnsanoğlu son yüzyılda en meşgul halini yaşıyor. İnsanlık tarihi boyunca bu kadar meşgul ve zamandan yana şikayetçi hiçbir medeniyet olmadı. Ve en garip tarafı meşgul olduğumuz için işe yarar olduğumuzu da düşünüyoruz. Fakat tarafsız bir gözle günlük yaşantımıza ya da ajandamıza bakarsak, bizi yoran ve strese sokan şeyler ile tıka basa dolu olduğunu göreceğiz. Ve bu doluluk bize bir şeyler katmak bir kenara bizden çok ama çok şeyler götüren bir doluluk.

Ve bu doluluk değil tam bir delilik. Kendine yatırım yap. Her gün ne kadar vakit ayırabilirsen ayır ama her gün ayır. O vakti kendine yatır ve hayatını kazan.

En azından kaybettiğin kadarını…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s