Hayal Hücreleri

Birçok insan tırtılları kelebeğe dönüştüren, fiziksel bir dönüşüm olan ve “metamorfoz” adı verilen bir aşamadan geçtiklerini bilir. İmajinal Hücreler olarak bilinen hücreler bu geçiş işlemine öncülük eder.

İmajinal hücreler, uçan bir yaratık olan kelebeğin taslağının bulunduğu genetik kodlamayı içermesinden dolayı tırtılın diğer hücrelerinden farklıdır. Tırtılın bedeni çözünüp bölünmeye başladığında imajinal hücreler,  yeni bir hayali planlamak için sanki canlılığını kaybeder, hareketsizleşirler.

Tırtılın bağışıklık sistemi bu hücreleri farklı olarak algılar ve hatta ona saldırır. Fakat imajinal hücreler, tırtılın bedeni yumuşayıp, peltemsi, hamur gibi ve morfoz olana kadar bu saldırıya karşı etkilenmeden sakince kalırlar. Ve sonra imajinal hücreler bir araya gelmeye başlar ve sarkık karkası, besleyici içecek olarak kullanırlar. Bu onların serpilip, gelişecekleri kültür ve gelişme ortamını oluşturur. Bir gün imajinal hücrelerin gelşime ve bağlantısallığı kritik bir hacme ulaşır ve böylelikle kelebeği kodlayan gen, tam da tırtılın hayatının sonuna geldiğini düşündüğü bir zamanda uyanır. Ve tırtıl kelebeğe dönüşür.

“Evrimsel zaman içerisindeki yaratıcı sıçramalarda bilincin rolü olduğu” fikri aklında bulunsun istiyorsan, o zaman sen ve ben “VAR”lığın en derinindeki noktada hücrelerimizin imajinasyonu yani hayaliyiz.

Bir sonraki evrimsel sıçramamız ne olacak?

Rumi şöyle demiş: “Öldüğümde bu boyuttan meleki boyuta geçeceğim. Meleki boyuttan geçtiğimde ise, sizin hayal edemeyeceğiniz olacağım.”

Peki şu anda neyi hayal ediyorsun?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s