Newton Hareket Yasaları ve Kuantum Mekanik

Gözle görünen, maddesel, gözlerinin önünde olan her şey; gözle görülmeyen, ruhani ve daha yüce bir gerçeklikten doğmuştur.

Geçen yüzyıla kadar, evrenin fiziksel yasaları, Newton Hareket Yasaları ile çok açık bir şekilde anlatılmıştı. Algılarımız aracılığı ile olan hemen her şey açıklandı. Bu sayede batıl itikatlardan ilerlemiş bir devir olan bilim çağına giriş yaptık.

Fiziksel maddenin davranışını hesaplayabildiğimiz duyarlılık, otomobilden jet uçağı motoruna ve hatta uzay dışını keşfetmemize olanak sağlayan, insanların Ay’a ayak basmalarına imkan veren uzay gemilerine ve Mars Gezegeni’ni analiz etmeye kadar her şeyin yolunu açtı.

Bu bilimsel prensipler, kesin gözü ile baktığımız teknolojiyi oluşturmada iyi hizmet ettiler. Bununla birlikte bilim adamları, yüzyıl önce Kuantum Mekanik Matematiği ile en iyi şekilde tanımlanmış yeni yasaları keşfetmeye başladılar. Buna göre, maddesel evrenin kaynağı, tüm evrenin ham maddelerini içeren kuantum vakumda veya sıfır noktası enerji alanında bulunmaktadır.

Fakat bir sorun var. Kuantum dünyasının hiçbir özelliği, insan sinir sistemi tarafından doğrudan algılanamaz. Bir atom altı parçacığını veya bir olasılık dalgasını şimdiye kadar hiç gören olmadı. Buna rağmen, Kuantum Mekanik prensiplerini uygulama; örneğin transistörler, bilgisayarlar, siber uzay ve tüm kablosuz cihazlar aracılığı ile iletişim kurduğumuz çeşitli şekilleri, bugün var olan en başarılı teknolojileri meydana getirmiştir.

Hangi yasalar Evreni tanımlayabilir? Bir yanda Kuantum Mekanik, diğer yanda Klasik Fizik, bu iki temel yasa topluluğu olabilir mi? Algısal deneyimin pür hakikat olmadığını anlarsan, sorun çözüme kavuşur.

Algısal deneyim, zamana bağlıdır. Canlı türleri belirlidir ve beynimizin yansımalarıdır. Buna karşılık pür hakikat zamansızdır. Algının farklı biçimleri olarak ortaya çıkan olanaklar alanıdır.

Algısal yansımalar ve pür hakikat arasındaki farkı anlama, sadece hayatta kalman için önemli değildir. Aynı zamanda teki parçalara bölme, ayırma ve indirgemecilik yerine, yeni bir bütünsellik bilimini meydana getirebilir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s