Şuur Hakkında

Varlık aleminin en büyük gizemi yine kendi varlığındır. Kimsin? Nereden geliyorsun? Ölünce nereye gideceksin? Ruhun nerede?

Yakından bakarsan hakikatin gerçek doğası açılacaktır. Moleküller ve atomlardan daha derine bakarsan, kuantum hakikat alemine girebilirsin. Ve bu hakikat boyutunda madde yoktur. Ne kadar küçük olduklarını düşünürsek düşünelim, aslında parçacıklar son raddede madde değildir. Hepsi potansiyel dalgalarıdır.

Dalgalar gerçeğin açığa çıkış şekillerinin birer temsilidir. Potansiyel dalgaları izlendiklerinde tek bir çıkışa dönüşürler. Ve böylece tekrar parçacık olarak görünürler.

Gördüğün fiziksel dünya hakikat değildir. Hakikatin gerçek doğası saf potansiyeldir. Sonsuz olasılıklar ve sonsuz yaratımdır. Gerçek hakikatin başı ve sonu yoktur. Mekanda ve zamanda mevcut değildir. Mekan ve zaman onda mevcuttur. Ve buna ŞUUR denir.

Bizim ve gördüğümüz her şeyin varlığı şuurun kavramsallaşmasıyladır. Şuur kavrar, yönetir, yapılandırır ve evren olur. Evrendeki deneyimlerimizin tümü şuurdaki kesintisiz hareketlerden ibarettir. Görüntü, duyum, düşünce, duygu ve sezgi olarak deneyimlediklerimizin her biri aslında şuurun nitelikleridir. Ve bu şuur bizim gerçek kimliğimizdir. Kim, ne ve ne kadar olduğumuzun cevabı hep şuurumuzdur.

Dünyayı kendi kişisel bakış açımız ile deneyimleriz. Nesneleri ve tüm varlıkları kendine özgü varlıklarında kendimizden ayrı olarak görürüz. Bu bir yanılsamadır. Sonuç olarak hepimiz, eş zamanlı olarak, tüm katmanlar ve tüm nesneler TEK bir şuuruz.

Ben O’yum. Sen O’sun. Her şey O.

Mevlana’nın deyişiyle: “Sen okyanusta bir damla değil, damladaki muazzam okyanussun.”

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s