Kaynak Hakkında

Bilimsel eğitim almış insanların çoğu bugün, dışarıda bir varlık olan, geleneksel, dini tanrı imajına inanmakta güçlük çekiyorlar. Yine de bu varlık gizemi her zamankinden çok önem taşımaktadır.

Tüm galaksileriyle ve milyarlarca yıldızı ile görünen evrenin, aslında var olanın binde birinden bile daha azını oluşturduğunu biliyor olsak da, neden ve nasıl var olduğu hakkında hiçbir fikrimiz yok.

Neden hiçbir şeyi olmaması değil de bir şeyleri olması söz konusu?

bugün madde ve enerjinin ayrılamaz olduklarını biliyoruz. Bu enerjinin kaynağı nedir? Büyük patlamadan önce ne vardı? Eğer 13,8 milyar yıl önce gerçekleştiyse, neden daha önce ya da daha sonra olmadı? Aslında büyük patlamadan önce dün ya da zaman gibi kavramlar yoksa “daha önce” demekle ne demek istiyor olabiliriz?

Tüm bunlara ek olarak, bildiğimiz yaşamın neden var olduğu hakkında bir fikrimiz yok. Evrim yaşamın kaynaklarını değil, başka türlere dönüşümünü açıklar. Nöro bilimdeki ilerlemelere rağmen, renk, tat, ses, koku, şekil, yapı ya da hafızayı nasıl deneyimlediğimizi bilemiyoruz. Beyindeki bir elektrik sinyali nasıl oluyor da soğan kokusunu, sarımsak tadını, ilk görüşte aşkı ve huşu duygusunu oluşturuyor.

Bunlar bilimde “zor problemler” olarak kabul edilir.

Önde gelen bazı bilim insanlarının, filozofların, geleceği görenlerin zihninde yeni bir fikir ortaya çıkmakta. Sınırsız (mutlak) bilinç evrenin temelidir. Ne bir madde ne de bir enerjidir. Nedensel bir olasılıklar ve potansiyeller alanıdır. Bu yüzden de uzay, zaman, enerji ve maddenin kaynağıdır. Hem gözleyen hem de gözlenen olarak açığa çıkan temel durumdur. Başka bir deyişle, evrenin temel durumu olduğu için bizim de temel durumumuzdur. Çünkü biz evrenin bir aktivitesiyiz.

Eğer tüm etiketlerden, tanımlamalardan, algılamalardan, kişilik analizlerimizden oluşan kabuğu soyup çıkarırsak, geriye kalan mutlak (sınırsız) yapı ya da bilinç olacaktır. Sen ve ben tüm etiketlerimiz çıktıktan sonra, kaynağız… Bundan daha aşağısı, olayı olduğundan daha düşük seviyeye koymaktır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s