Sonsuz Bilinç

Şu an bilgisayarın ve cep telefonunda birçok yazılım ve sembol (icon) var. Herhangi bir sembole tıkladığında seni hemen yeni bir dünyaya taşıyacaktır. Taze ve kısmi bir gerçeklik ile karşılaşacaksın.

Cihazın içinde neler oluyor? Birçoğumuz cihazın parçalarını bilmiyoruz ve aslında bu umurumuzda da değil. Tüm istediğimiz o kısmi gerçekliğin, aradığımız dünyanın algısal deneyimi. Tıklıyor ve kullanıyorsun. Sadece bu kadar.

Eğer teknik bir altyapısı olan bilgisayar mühendisi ya da yazılımcı isen cihazın içinde neler olduğu konusunda bazı bilgilerinde olabilir. Çeşitli matematiksel işlemler, 1 ve 0 dizilimleri, aç-kapa’lar (ON / OFF)… Kavramsal bilimin lisanı ile, algısal dünyaları uyandıran AÇ (ON) ve KAPA (OFF) işlemlerini tetikleyen sembol ve yazılımları kullanan bir bilinçsindir aslında.

Daha da derine gidelim. Her birimiz, tüm yaşayan türler, böceklerden bal arılarına ve yunuslara kadar hepimiz, algısal organlarımız ve beynimizi kullanan bilinçleriz. Daha derindeki, algısal deneyimleme olarak açığa çıkan, mekansız sanal olabilirlik alanı ile karşılıklı iletişim halindeyiz. Bilinçlerimizin yol açtığı sayısız algısal gerçeklik var.

İşte sonsuz bilinç, sınırsız potansiyelde var olan bütün bu algısal gerçekliklerin yeridir. Gördüğün gerçek olan değildir. Algısal gerçekliğin var olan gerçeklik değildir. Kendine bir sor: “Kim bakıyor?” Sen ve ben, evrenin belirli bakış açısıyla kendine bakan gözleriz.

İşte Allah burada ve tüm var oluşun kendi özünce manalarını seyrediyor. Dünyanın belirli bir gerçek görünüşü yoktur. Sadece farklı resimler ve farklı bakış açıları vardır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s