Yeni Bir Başlangıç, Yepyeni Bir Son

Ölüm, insanın en korktuğu şey değildir. Hayatın sonuna geldiğinde sahici bir yaşamının hiç olmadığını fark etmesidir.

Bir hastanede yapılan araştırmada, ölüm döşeğindeki 100 yaşlı insana, hayatlarının “en büyük pişmanlığı” soruldu. Hemen hepsi yaptıklarından değil, “yapamadıklarından” pişman olduğunu söyledi. Alamadıkları riskleri, peşine düşemedikleri hayalleri…

Sana soruyorum: “Son sözlerin ‘keşke’ mi olmalı?” 

Uyan artık! Neden varsın? Hayat çalışmak, hafta sonunu beklemek ve kiranı ödemek değil. Hayır! Her şeyi bilmesem de bunu biliyorum. Bu dünyadaki herkesin bahşedilmiş yetenekleri var.

İnsanlar hayallerini seçmezler. Hayaller insanları seçer. Sorum şu: “Cesaretin var mı seni seçen hayali gerçekleştirmeye? Yoksa onun elinden kaçıp gitmesine izin mi vereceksin?”

Çoğumuz hırsızlıklardan korkarız. Gece gelir her şeyimizi çalarlar. Aslında zihninde de bir hırsız var, hayallerinin peşinde. Onun adı “şüphe (endişe)” ve senin hayal ettiklerinden çok daha fazlasını öldürdü. Onun birçok yüzü var. Bir virüs gibi seni kör eder ve parçalar.

Ve sen “gibi yaparsın.” “Gibi yapmak” yetmez. “Gibi yapmayı” biliyorsun, çok fazla “gibi yapan” insan var. Kariyer değişikliği ister “gibi”… Sürekli 100 almak ister “gibi”… Formda olmak ister “gibi”… Eğer “gibi” yapmak istiyorsan, sonuçları da almış “gibi” yaparsın.

Hayalin ne? Onu tüm kalbinle istemelisin. Çabalaman gerekecek mi? Evet, çabalayacaksın, başka yolu yok. Çok kez tökezleyeceksin, ama olsun. Şunu unutma: “Pürüzsüz bir dağ” diye bir şey yoktur. Eğer zirveye çıkmak istiyorsan, keskin sırtları aşmak zorundasın. Bazı zamanlar strese gireceksin, depresif olacaksın. Sana bir diyeyim: Steven Spielberg, film okullarından tam 3 kez red cevabı aldı, ama O devam etti. Televizyon yöneticileri Oprah Winfrey’i “TV’ye uygun değilsin” diye kovdu, ama O devam etti. Eleştirmenler Beyonce’ye “sen şarkı söyleyemiyorsun” dedi, ama O devam etti.

Mücadele ve eleştiri gelişmek için olmazsa olmaz. Evrenin kuralı böyle ve bu herkes için geçerli. Eğer hayat acı çekmek ise nasıl bir acı olacağını seçebilirsin. İster başarıya giden yolda çekersin acıyı, ister “pişman” olarak.

Bana sorarsan, iki kere düşünme. Bize bir mucize verildi, onun adı “hayat”. Sakın boşa harcama. Sen geçmişinle tanımlanamazsın. Sen aslında her an yeniden doğmaktasın. Sahip çık! ŞİMDİ!

Bazen boşluğa atlamak ve kanatlarını açıp süzülmek zorundasın. İyisi mi kurtul artık şu halinden. Zaman geçiyor ve hayatının tekrarı yok. Eğer sana bahşedileni kullanmazsan, sadece sen değili, bütün dünya bundan “eksik” kalacak. Bu dünyanın şarkısında sen de yer almalısın.

Geçmişe dönüp yeni bir başlangıç yapamazsın. Ama şimdi başlayabilir ve yepyeni bir son yazabilirsin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s