Para Sorunu Olmadan Bir Yaşam İster Misin?

Gözlerini kapatıp hayal ettiğinde seni en çok mutlu eden, seni en çok heyecanlandıran yaşam şekli nedir? Hayattan beklentin ne?

Zaman zaman geleceğe dönük planlar hakkında konuşulduğunda gelecekte ne yapmak istediğimiz ile ilgili en küçük bir planım, en küçük bir fikrim yok denir. İlk sorulması gereken soru:

“Şayet para sorun olmasaydı nasıl bir yaşam sürmek isterdin?”

Kimileri “ben şair olmak isterdim” der. Bazıları “ben ressam olmak isterdim”… Ben yazar olmak isterdim, atlarla açık havada haşır neşir olduğum bir yaşam tarzı isterdim… Ama biliyoruz ki bu şekilde para kazanılamaz ki.

Onu YAP o zaman. Parayı da dert etme. Çünkü düşünsene, paranın hayatımızın merkezi ve temel hedefi olarak sürdürülen bir yaşam içerisinde, seni çok tatmin etmeyen işlerde, çok tatmin etmeyen şeyleri yaparak harcıyorsun ömrünü.

Aslında dolu dolu ve anlamlı bir şekilde yaşanmış bir ömür, upuzun ama mutsuz yaşanmış bir ömre kıyasla çok daha kıymetli bence. Hem ne yaptığın çok da önemli değil. Bu yaptığın şeyi tutkuyla, ihtirasla, severek yaptığın için, bir süre sonra ustalaştığında, istediğin ücreti de almaya başlayacaksın.

Asıl sorun, yapmaktan tatmin olmadığın işleri yaparak kazandığın paralar ile yaşamaktan mutlu olmadığın bir yaşam tarzını sürdürmeye çabalamak kısır döngüsü. Tatmin dolu ve anlamlı bir yaşam sürmek için bu sorunun cevabını kendi içinde araman lazım:

“Şayet para sorun olmasaydı nasıl bir yaşam sürmek isterdin?”

………………

Para sorunu olmadan bir yaşam ister misin? Sorun etme o zaman…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s