Bruce Lee ve Su Gibi Ol Felsefesi

Dövüş sanatları çok çok derin bir anlama sahiptir.

Benim hayatım söz konusun olduğunda, bir aktör olarak, bir dövüş sanatçısı olarak, bir insan olarak, tüm bunları dövüş sanatlarından öğrendim. Belki bunun anlamını bilmeyenler olabilir.

Dövüş sanatları bütün mücadele sporlarını içerir. Karate gibi, Judo gibi, Kung-Fu ya da Çin Boksu ya da her dersen, bunların hepsi. Aikido, Taekwondo v.s. … ama bu dövüşün kavgacı formu. Yani bazıları spor olmuştur ama hala sanat değildir. Bazıları kuvvet göstermek için kasık tekmelemek, göze parmak sokmak gibi şeyler kullanır.

Bilginin tümü önünden sonunda kendini tanımayı ifade eder. İnsan vücudunu ifade etme sanatı…

Anlatmak istediğim şey şu ikisinin birleşimi: Doğal içgüdü ve doğal kontrol. Uyum içinde ikisini birleştiriyorsun. Eğer birine aşırı seviyede sahipsen gerçekten bilim dışı olacaksın. Eğer diğerine aşırı seviyede sahipsen, birdenbire, mekanik biri oluverirsin. Artık insan değilsindir. Bu ikisinin bir kombinasyonudur ve bu nedenle bu ikisinin saf doğallığı ve yapmacıklığı olmamalı. Amaç her ikisinin de kombinasyonu. Ying ve Yang…

Stillere artık inanmıyorum. Çin tarzı dövüş, Japon tarzı dövüş ya da başka herhangi bir tarz dövüş diye bir şey olduğuna inanmıyorum. Çünkü insanoğlu 3 kollu ve 4 bacaklı olmadıkça farklı bir dövüş biçimimiz olmayacaktır. Sadece iki elimiz ve iki ayağımız var. Stiller sadece insanları ayırmakla kalmaz. Bir de doktrinleri vardır ve o doktrinler değiştirilemez haline gelir. Eğer stiliniz yoksa sadece şunu sorarsınız: “İşte buradayım ve sadece bir insan olarak kendimi nasıl ifade edebilirim?” Stil bir kristalleşmedir.

Özünde dövüş sanatları, kendini dürüstçe ifade etmektir. Bunu yapmak çok zordur. Benim için şov yaparak şımarmak ve bu şımarıklık duygusuyla coşarak hava atmak çok kolay. Bir sürü sahte şey de yapabilirim ve sana süslü hareketler de gösterebilirim. Ama kendini dürüstçe ifade etmek, kendi kendine yalan söylememek, işte bu, yapılması zor bir iştir. Bunun için antreman yapmak zorundasındır.

Zihnini boşalt. Biçimsiz ol. Şekilsiz… Su gibi. Suyu bardağa koyarsın, bardak olur. Suyu şişeye koyarsın, şişe olur. Çaydanlığa koyarsın, çaydanlık olur. Su hem akabilir, hem gürleyebilir. Su ol dostum. 

Süperstar kelimesi gerçekten canımı sıkıyor. “Star” kelimesi bir adam için illüzyon gibi. Halk seni yüceltir. Bir aktör olarak eğer biri “sen çok iyi bir aktörsün” derse, kibar ve tevazu sahibi ol. Bu süperstar’dan çok daha iyidir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s