Dünyadaki En Zengin Yer Neresi?

Kim olduğun, yaşın, ırkın ve cinsiyetin umurumda bile değil. İlgilenmiyorum. Bildiğim tek şey bir hayalinin olduğu.

Tüm dünyadan sakladığın bu hayalini gerçekleştirmemek için bahaneler uydurup durdun. Sana gerçekçi olmanı söyleyen insanları dinledin. Ama içinde bir yerlerde tüm potansiyelini ortaya çıkaramadığını biliyorsun. Ve şimdi hayat sadece yaşlandığın bir yer.

Seni hemen biraz gerçeklerle yüzleştireyim. Dünyadaki en zengin yer neresi? Biliyor musun? Çin değil, Dubai de değil. Mezarlık… Çünkü mezarlıkta hiç icat edilmemiş icatları bulursun. Hiç girilmemiş işleri, hiç söylenmemiş şarkıları… yazılmamış kitapları ve geliştirilmemiş fikirleri… Fark edilmemiş insanları bulursun.

Çünkü korkmuşlardı. Risk almaktan… Senin gibi. Ama sana başka bir şey söyleyeyim mi? Mezarlıkta değilsin. Henüz değil.

Tek bir hayatın var değil mi? Her geçen an bir daha asla geri gelmeyecek. Hayatı baştan yaşamak diye bir şey yok. İçinde yaşadığın an gerçekten ama gerçekten çok değerli. İçinde olmalısın, yaşamalısın, tadını çıkarmalısın. Hayallerini şimdi yaşamalısın çünkü bu mümkün.

6000 yıl önce insanoğlu tekerleği icat etti. Sadece 6000 yıl önce ilk dil yaratıldı. 6000 yıl… Ve hatırlatayım, uçak sadece 100 yıllık. 50 yıl öncesine kadar internet yoktu, cep telefonu  yoktu. O yüzden iddia edebiliyorum: Yapılması mümkün olmayan her şey yapıldı. Keşfedilmeyi bekleyen hayaller, fikirler ve başarılar var. Seni bekliyorlar.

Neden bilinen tüm hastalıklar için bir tedavimiz yok? Neden hepimiz temiz su, yiyecek ve eğitim alamıyoruz? Neden dünyada barış değil de savaş var? Neden cennete gitmemiz için ölmemiz gerekiyor? Şimdi burada cennette olabiliriz. Sadece düşüncelerinde bir değişiklik gerek. Neden olmasın? Birileri imkansız ya da yapılamaz dedi diye mi?

Sana bir şey söyleyeyim mi: Hiç bir heykel eleştirmenler için dikilmemiştir. Herkes sana neyi nasıl yapacağını söyler ama önemli olan, sen sen misin? Ve şu an burada mısın?

Hayallerin geçip gidiyor. Ünlülere özenmeyi bırak, kendi hayatını yaşa. Kendi harikalarını yarat. Ortalama bir insan 25 yaşında ölüyor, ama 75 yaşında gömülüyor. Bu ne demek biliyor musun? Bi’ düşün…

Bu dünyanın seni üzmesine izin verme. Kazanmasına izin verme. Yolun seni götürdüğü yere gitme. Yol olmayan yerden git. Ve iz bırak!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s